±0 - ±0 ... 50%

±0 – ±0 … 50%

Staré kapely opouštíme pro nové. Co ale rozhoduje, že jednu odložíme a bezhlavě se zamilujeme do jiné? Kolik kapel se do nás vlastně vejde? Místo, abych věnoval pozornost prvotině pražských Plusminusnula (±0), honily se mi hlavou právě tyto myšlenky. Ne náhodou. Na rovinu řečeno, tenhle debut mi nepřijde ničím mimořádný. Už jenom fakt, že mě pustil do výše popsaného přemítání, nehraje v jeho prospěch. Nedokázal mě upoutat a přitáhnout k pozornému poslechu. Přesto jej dle ohlasu nahrála jedna z nejprůraznějších nových kapel letošního roku.

Velkou zásluhu na vzestupu měl už první singl. “Letná” je hymnou všech, co jí dávají přednost před Náplavkou nebo před Krymskou, ale zároveň k sobě přitahuje brouzdače také po těchto adresách. Kapela navíc návdavkem přidává na albu ještě jednu místopisnou “Žižkov” a jako by tím zhudebnila genia loci celé Prahy viděného přes vintage obroučky skleněných brýlí. Bedekr alternativního ducha Prahy.

V textech se ±0 otírá o pocit, že život je občas fajn (i v rozpadnutém světě). Motiv falešného obrazu krize vlastní existence (který zaneřádil přiléhavou část domácí scény) je potlačen na povzdechy nad okolím, na mudrování sjetého filozofa, kterým je proloženo rámcové téma vztahu, kdy blízkost definuje odcizení. Interpret je tu spíše pozorovatelem/vypravěčem. Nesoustředí pozornost na své vlastní nevyléčitelné bolístky.

A odráží se to i v hudbě. Ta nedrásá, nedeprimuje, neřve. Snad jen s výjimkou chvil, kdy se kapela rozehraje a pustí až ke břehům psychedelie či post rocku (např. “Popel” nebo “Přehrada”). Paradoxně je ale výsledkem stejná (možná příliš sešněrovaná?) nuda. Respektive, celé album na mě ani s opakovaným poslechem nepůsobilo přesvědčivě a opravdově. Spíše jako soundtrack k filmu o neexistující kapele, kdy tvůrci dobře odposlouchali žánrové ingredience a vytvořili produkt. Marketingovou značku s obalem, který pobláznil metropoli. Když nad tím teď tak přemýšlím, ±0 je pro mě právě ten typ sezónní kapely, pro kterou opouštíme kapely jiné, abychom jí za pár měsíců udělali to samé. Snad se mýlím.

ZAPOJ SE A BUĎ SOUČÁSTÍ PŘÍBĚHU!