... a zase ti Andělé

… a zase ti Andělé

Vítejte u dalšího pokračování mého oblíbeného seriálu. V minulých dílech ze dne 18. 3. 2017 a 29. 4. 2017 jste si přečetli: Velké hudební ceny potřebujeme. … Pauza by prospěla. …Proč nebyl seznam rozšířen na pět? … ročník se snad ještě horším nominačním seznamem než za éry Leška Wronky … Když si projdete seznam žánrů, narazíte na rock & pop. … Proč nemá rock svou vlastní kategorii, když ji může mít hard & heavy? A nemá náhodou blíže právě k této škatuli? …

Loňský ročník byl ve znamená jakési přechodové fáze. Nejdříve nebylo jisté, jestli se vůbec uskuteční. Následně odpadly žánrové kategorie, aby nakonec proběhlo i jejich vyhlášení alespoň v úsporné verzi. O dvanáct měsíců později už žádné zmatky a pochybnosti. Přípravná organizační fáze se obešla bez dramat. Andělé za rok 2017 budou řádně předány. Dokonce včetně žánrových cen, a to v průběhu hlavního večera. Potud vše v pořádku. Otazníky se však vynoří ve chvíli, kdy si přečtete seznam žánrů. To už i mediální příběh o restartu dostává trhliny.

Minulý rok se s velkým halasem vrátila kategorie Rock & pop a hádejte co? Ano, opět zmizela. Pozastavoval jsem se nad skutečností, proč rock nemá svou vlastní kategorii, případně proč nespadá pod Hard & heavy a hádejte co? Zmizela i kategorie Hard & heavy. Důvod bude nejspíše ten, aby ti, kteří o zrušení rozhodli, si mohli do veřejného prostoru následně postěžovat, že popularita rockové muziky upadá, což se rozhodli zvrátit zrušením příslušné kategorie. Geniální plán.

Úsměvná situace se váže i k hlavním kategoriím. Zpěvák/zpěvačka budiž nadále Sólový interpret/interpretka. Odůvodnění? Naprosto vážně a bez uzardění řečeno ústy povolanými, aby mohli do této kategorie zasáhnout i rapeři, čehož budiž důkazem nominace Kapitána Demo, která by jinak nebyla. Aha, takže účelovka? Doufám, že vyhraje a celou situaci použije jako základ pro svůj nový track, který by se mohl jmenovat například Moc. Skvěle to celé zapadá do typu jeho humoru a stylizace. Mimochodem, ta změna názvu znamená to, že pokud zpěvák v kapele podá sebelepší vokální výkon, zatímco v minulých ročnících měl alespoň teoretickou naději na nominaci, v budoucnu má smůlu, protože není sólový interpret. Hezké. A hádejte co? Kategorie Hip-hop zmizela. 

Ne, ještě stále jsme nevyčerpaly všechny humorné okamžiky, které se váží k letošním Andělům. Vtipem srší i nominace za Objev roku udělená kapele Mydy Rabycad. Tedy kapele, která si svůj raketový vzestup užila v roce 2016, který byl pro ni mimořádný, a kdy si i zahrála na festivalu v Glastonbury. Za daný rok však nedosáhla ani na nominaci. Což obratně organizátoři využili jako alibi, proč se její jméno objevuje až letos. Prý může být objevem každý, kdo nevyhrál v žádné jiné kategorii. Výborně, tím pádem se z této jedné stává rejdiště neuvěřitelné palety možností včetně šance pro Michala Davida, což vzhledem ke jménům reprezentujících dle akademiků stav domácí hudby není zas tak nepravděpodobné.

Vzpomínáte si ještě na nářky nad stavem členstva Akademie populární hudby? Jak se lamentovalo nad tím, kdo všechno zasahuje do hlasování? Tak nyní následuje citace pro ty, kteří si myslí, že se něco změnilo: „Hlasoval jsem pro ni v kategoriích Skupina roku, Album roku a Skladba roku. jejich tvorba se mi líbí a navíc se i dobře prodává,“ odůvodnil svou volbu kapely Mirai pan Jiří Petr, který je členem Akademie dvacet let, aniž by věděl, jakým způsobem se do ní dostal: „Když jsem se pídil po tom, kdo mne do tehdy do Akademie populární hudby navrhl, myslel jsem si, že za to může Helena Vondráčková nebo Karel Gott, s nimiž mne pojí dlouholeté přátelství. Oba dva to ale popřeli. Tak dodnes opravdu nevím, kdo za to vlastně může,“ svěřil se dlouholetý akademik, jinak majitel obchodu s hudbou a knihami, Týdeníku Pernštejn. Někdy je zkrátka jeden restart málo a někdy může i ten jeden napáchat více škody než užitku.