Awali - White Silence ... 85%

Awali – White Silence … 85%

Album “White Silence” se umístilo v žebříčku KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2016 na 7. místě!

Je těžší skládat neustále jednu a tutéž skladbu nebo přicházet pokaždé s něčím jiným? Odpověď nemusí být tak jednoznačná, jak by se mohlo na první dobrou zdát. Obojí totiž může skončit stejně velkým průserem nebo naopak originálním majstrštykem. Poněkud záludnější už je související otázka, co umělci dává víc. Být uvězněn v časové smyčce jednoho hitu nebo nekonečné hledání dokonalého tvůrčího vyjádření? A co když je dokonalým tvůrčím vyjádřením právě ten jeden hit? Jen nepatrné množství z otázek, kolem kterých bude vždy existovat dostatek protichůdných názorů a odpovědí, jež celou diskusi nikdy nedovolí úplně uzavřít. Stačí vytáhnout důležitou proměnnou, jakou je fanoušek, a jste znovu na začátku.

Projekt Awali na své novince dost možná nalezl šalamounské řešení podobných sporů. Zároveň ale přidává otazníky nové, když do tracklistu zařadil i písničky z předchozích nahrávek. “White Silence” je vůbec pozoruhodné album. Album dvou rozdílných polovin. První se hudebně točí kolem vzorce známého z debutu jen v produkčně dotaženější verzi. Zdá se tak být konečně dokonalým a ustáleným rukopisem podepsaným značkou Awali. Jenomže když dozní dech beroucí “Hurry Up”, utrhne se lavina a odhalí, že myslet si, že už posluchač odhalil tajemství Awali, byl velmi chybný.

Pro probrání se ze šoku jménem “Top Gun” zábavného experimentálního urban popu opepřeného přiléhavým textem, přijde sedm a půl minuty dlouhá temnota “Inmotion” s výčtem všeho, za co platíme.  Do až meditativní nálady pak vtahuje následující “White Silence” a po tom všem není překvapující, že poslední písnička se jmenuje “Out From The Darkness”, která v podstatě vrací posluchače na začátek. K pianu a lehkému elektronickému šumu.

Na strhující vír druhé poloviny se nelze předem připravit. Přístup, kdy je posluchač nejdříve ukolébán, aby pak byl kulometnou salvou probrán, rozhodně není standardem českých nahrávek. Mohlo to dopadnout všelijak. Nakonec je ale výsledkem nadstandardní album, kde je Tamara Shmidt nejen za vynikající zpěvačku, ale také pozoruhodnou textařku nebojící se vedle vkusných lyrických obrazů mj. přijít i s angažovanou lyrikou o stavu civilizace a potřebě útěku před ní.

Prostřednictvím celé plochy “White Silence” pak vypráví story o tom, že někdy vede cesta ven z temnoty přes otevřené oči. Od You will see/The darkness does not exist/Our eyes are blind to see/The true light (“Dissolved In Soft Glow”) po závěrečné verše celé desky Open your eyes now/We’re almost there (“Out From The Darkness”). Nemusíte s jejími postřehy, rétorikou a východisky souhlasit, ale respekt za pokus přijít s takto komplexním příběhem a ještě roztříštit představu o své tvorbě si rozhodně zaslouží. To, že se tak občas děje poněkud rozvláčně a na efekt, a že nové řadové album obsahuje písničky z těch předešlých, byť tematicky zapadají, zkrátka vyvažuje fakt, že z Awali se tímto albem stal jeden z nejzajímavějších projektů na naší scéně.