Barbora Poláková - Barbora Poláková ... 75%

Barbora Poláková – Barbora Poláková … 75%

“Nafrněná” Bára Poláková zůstává víc herečkou než zpěvačkou. (Aktuálně.cz)

Herečka Poláková je definitivně zpěvačkou, její deska má úroveň. (idnes.cz)

Zdá se, jako by jediným sporným bodem desky byl kvíz, čím vlastně je její autorka. Jedná se přitom o tu nejzbytečnější otázku, kterou si lze v souvislosti s nahrávkou položit. První přehrání přináší trochu zásadnější problém. Střetává se tu tolik hudebních a interpretačních světů, že spíše než o kompaktní debut s výpovědní hodnotou jde o nejasnou zprávu o roztříštěnosti jedné mysli. Na vině může být délka zrodu, ale své mohl vykonat i úspěch singlu “Kráva. Očekávání vystupňované následnou “Nafrněnou se tu odráží v opozici k očekávání jejich fanoušků.

Obě písničky reprezentovaly Báru Polákovou jako originální zpěvačku se smyslem pro humor a nadsázku ve spojení s moderní hudební produkcí. Mají v sobě drzost a vzpouru proti zbytku hlavního domácího proudu, což jsme tu naposledy zažili před čtvrt stoletím s nástupem Lucie Bílé. Jenomže zbytek alba se už zase nese v konvenčním duchu a nepomáhá mu ani záštita J. P. Muchowem.

 

Uvěřitelnost, díky které zabírají i vážnější věci, je, spolu s nesporným skladatelským a textařským talentem, nejdůležitějším závěrem o Barboře Polákové, ke kterému lze po poslechu její prvotiny dojít.

 

Vypovídá to o tom, že onen zmiňovaný ohlas přesáhl rámec očekávání samotné Polákové, která by se mnohem raději prezentovala ve vážnější rovině písničky “Ona” ? Může být. Ale tím, že nemálo nabízeného repertoáru vyplňuje prostor mezi oběma polohami, kdy i ty sporadicky ironické ostny textů jsou obrušovány konvenčním hudebním doprovodem v pomalejším tempu, není vlastně její vnitřní pozice dostatečně čitelná. Paradoxně odpovídá obsah desky zrodu nové popové hvězdy pro všechny. Tedy statusu, který se ze začátku zdál být ve spojitosti s Barborou Polákovou oxymorónem (vlastně stejně jako u Lucie Bílé).

Co nefunguje na úrovni dlouhohrajícího celku, se naopak velmi daří u jednotlivých písniček. Projevuje se tu výhoda autorské zpěvačky. Každý song si s sebou nese vlastní emoci už od svého zrodu. Hlas a výraz jsou pak už pouze prostředkem, jak ji předat dál. A díky tomu propojení je jejich úloha v podstatě ulehčená. Uvěřitelnost, díky které zabírají i vážnější věci, je, spolu s nesporným skladatelským a textařským talentem, nejdůležitějším závěrem o Barboře Polákové, ke kterému lze po poslechu její prvotiny dojít. A až se přidá jistota v záměru, co a komu chce vlastně zpívat, úvodní kvíz už nikdo řešit nebude.

Barbora Poláková – Barbora Poláková …  nákup