Cermaque - Teorie dospělosti ... 85%

Cermaque – Teorie dospělosti … 85%

Album Teorie dospělosti se stalo pátou nejlepší nahrávkou v anketě KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2018

Každý z Vás je recenzent! Ohodnoťte pod textem album “Teorie dospělosti”! (průměrné hodnocení čtenářů: 95%)

Teskno je mi vstupovat do pochroumaných cizích životů. Poslouchat úvodní minuty Teorie dospělosti je jako obejmout rozpálenou žehličku, co právě přejela po záplatě smutku. Velmi niterná a v hudebním doprovodu osobitá zpověď nemá daleko k fyzickému prožitku. Produkční kouzla minulé desky vystřídal chvílemi až minimalistický doprovod, který díky textům a projevu Jakuba Čermáka mnohdy evokuje pocit poslechu audioknihy. Album se nevyhýbá ani vyloženě hlukovým či zvukově rušivým pasážím. Ty přicházejí nečekaně a vyvolávají dojem, že porucha je na vašem zařízení. Nicméně dokonale dokreslují atmosféru. Jsou zhmotněním emocí, vyjádřením nefungující komunikace, ozvučením nefunkčního vztahu.

Takovýto brutálně silný začátek nahrávky má nevýhodu v tom, že jakékoliv vybočení, změkčení, odlehčení v průběhu jejího trvání, notně vede k pádu řetězu. Ačkoliv se na první pohled může zdát dvanáct položek jako relativně snadný prostor pro udržení atmosféry, po úvodní třetině právě k něčemu takovému dojde. Naštěstí je tu ještě třetina třetí, kdy se s Holobytem řemen zase nahodí. Tentokrát už to však není tak tíživá deka, ale spíše vzdušná záclona melancholie. Teorie dospělosti vrcholí příznačně písničkou Podzim, jenž by na většině desek byla jistě zárukou tuhé zádumčivosti, ale v kontextu téhle konkrétní je to vlastně docela milé rozloučení.

Po až okázale ambiciózní nahrávce Neboj! natočil Cermaque nenápadné, expresivní album, které v daleko větší míře ukazuje jeho talent a stále ještě rostoucí autorský potenciál. Z pohledu celistvého zážitku sice Teorie dospělosti nedosahuje tak úplně kvalit Rodinného alba z roku 2014, ale v jednotlivostech, tvůrčí vyzrálosti a osobitosti ho zcela jednoznačně převyšuje.

Jaké procentuální hodnocení si zaslouží album Teorie dospělosti?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...