Co děláme v temnotách

Co děláme v temnotách

Zdálo by se, že formát hry na dokument se v celovečerním filmu již opotřeboval. Že není možné přijít s tématem a uchopením, které z něj vykřeše ještě něco navíc. A ono se to stalo. Co děláme v temnotách přitom nepřichází s ničím inovativním. Tvůrci jen dokonale využili model sociální sondy ze sitcomu Taková moderní rodinka a spojili ho s fenoménem upírských filmů. Místo rozvětvené rodiny řešící vztahy mezi sebou a své postoje k jevům, které by konzervativci nazvali ďábelskými ismy, sledujeme život upírské komunity jakoby zaznamenaný časosběrnou metodou. Ano, vliv Heleny Třeštíkové sahá až do záhrobí.

“Co děláme v temnotách” je neskutečně zábavné dílko a klidně mu lze udělit podtitul jediný film o upírech, který musíte v životě vidět, aniž byste o to kdy stáli. Vizualizace pěti hlavních hrdinů tu totiž zastupuje celou kinematografickou historii subžánru, od Nosferatu po Stmívání. Film si však užijete i bez jeho znalosti. Příběh se odehrává v současnosti a zaznamenává vše, od hádky o povinnosti v domácnosti na ranním společném mítinku, po uzavírání přátelství s lidmi, souboje s moderní technologií či špičkování s vlkodlaky.

Scénář rozvíjející motivy jejich krátkého filmu “What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires” z roku 2005 společně napsali a zároveň ho zrežírovali Jemaine Clement a Taika Waititi. Ti se vyřádili už na jenom kultovním dílku – “Flight of the Conchords”. Také v tomto případě se ujali i hereckých partů a jejich komediální talent je dalším z taháků filmu, který za uplynulé dva roky viděli diváci hned několika festivalů. A právě diváckou cenu si do rodného Nového Zélandu přivezl z Toronta, Varšavy nebo Tallinu. Cena kritiky mu byla udělena v San Diegu, v Berlíně se představil v sekci Generation 14plus. Rottentomatoes shromáždil odkazy na 145 recenzí, přičemž jen pět z nich s negativní reakcí. “Co děláme v temnotách” bude na Cinemaxu opět k vidění 03.02.2016 ve 20:30.