dalekko - Neběžel jsem tudy? ... 85%

dalekko – Neběžel jsem tudy? … 85%

Najděte dva kusy dřeva
a zkuste tlouci
polínkem o polínko.
Tak jsem to dělal doma,
když jsem vyklepával
hodinu mezi psem a vlkem.
Musíte klepat do rytmu.
Musíte vyšívat tím dřevem.
Snad se vám podaří
probudit v sobě hvozd.
(z básně “Hodně hrubá báseň o lovu” od Jana Skácela)

Jako by to byly dva odlišné projekty pod stejným jménem. dalekko verze 2013 versus dalekko verze 2015. Rozpačité EP versus sebevědomý debut. Debut s výborným a bohatým zvukem, s přesvědčivými texty a hudbou, která baví, překvapuje, konejší i vybuchuje. Singl “Nechoďte ještě spát” přesměroval kariéru dalekko vzhůru, album “Neběžel jsem tudy?” nahazuje druhý motor, který jiný směr už ani nepřipouští. “Pondělí”, “Stěny” či “Běžte, já vás doženu” úspěšný singl dokonce válcují.

Expresivní texty staví do vitríny panelového domu bytí člověka, který se zasekl v čase, místě, náladě, ve své vlastní nespavosti. V hodině mezi psem a vlkem. Vyhýbají se moralizování, neobviňují společnost či ducha doby, nehledají viníka. Ten je čistě subjektivní. Dobrovolná strnulost, nádech před dalším výpadem. V tom se liší “Neběžel jsem tudy?” od dlouhohrajících nahrávek domácích jmen, která tanou místy při poslechu na mysl.

Tam, kde se slovům přestává dařit zaujmout, zůstává ještě hudba. Proměnlivá a přitom pořád dostatečně soudržná, aby nenechala album se rozpadnout na jednotlivé písničky. Postavená jednou na zvuku kytary, podruhé klavíru či inklinující k elektronice. Rozšafnost hodná velkého popového alba. Navíc výborně zprodukovaná.

Konec už jede tak trochu na našetřenou energii z počátečního zážehu. “Neutíkej” s hostující Kristýnou Heřmánkovou i koneckonců závěrečný “Znepokojený Ernst” dělají zbytku tracklistu pouze stafáž. První jmenovanou sráží dolů stínující vokál ozvěna, Ernstovi by přece jenom slušelo střídmější aranžmá.

Je radost zahájit nový letopočet s takhle dobrým albem. Ke všemu prvotinou, která se zbytečně nedrží při zemi. Jestli má být “Neběžel jsem tudy?” ukazatelem letošní úrody domácích desek, čekají nás skvělé časy. Dvoučlenný hudební projekt dalekko už do nich vstoupil.