Debbi - Break ... 70%

Debbi – Break … 70%

Ohňostroj poprasku, který je v současnosti odpalován okolo Lenny, se ještě před pár lety třpytil nad hlavou Debbi (a v hlubší minulosti také nad Helenou Zeťovou). Charismatický hlas, jež spasí domácí pop. Konečně doženeme západní mainstream (nebo alespoň ten jižní). Nad podivnou spojitostí barvy hlasu s kvalitou repertoáru se málokdo pozastavoval. Mediální mašina už byla rozjetá. Kdo nejásá s námi, jásá proti nám. Nepochopitelná nekritičnost jako třešnička na kapkejku. Pecka z ní však nakonec vždy zaskočila v krku interpretově. Zájem pohasl, přisátí našeptávači odpadli, podpora přesunuta.

Fakt, že Debbi se momentálně nachází tak trochu ve stínu Lenny, jí paradoxně pomohl. S deskou si mohla dát na čas. Chválabohu vyměnila producenta, který nový repertoár pregnantně vycizeloval a na světě je tak velmi příjemné překvapení. Album zní celistvě, je prosto slabých míst, příjemně odsýpá. Z úhlu pohledu hlavního proudu se rozhodně není za co stydět a lze volat haleluja! Komplexně hodnoceno, “Break” stojí rozhodně po všech stránkách výš než právě debut Lenny. Ale není všechno zlato, co se třpytí.

Dvě věci. Debbi se nám v tom tak trochu ztratila a co je ještě mnohem zajímavější, produkce zní konzervativněji, než jak tomu bylo například u loňské desky generačně zralejší Lucie Bílé. “Break” nabízí příliš málo míst, na kterých chytá současné trendy popu. Návrat k disco a tanečnímu zvuku na evropské straně a příklon k urban music na té americké reflektuje minimálně. A když už se něco začne dít, spolehlivě to zabrzdí refrény.  

Album se v nich zuby nehty drží rovné a zpěvné melodičnosti. Preciznost, kdy každá písnička je vystavená tak, aby okamžitě zapadla do rozhlasového playlistu, lze jen obdivovat a “Break” skutečně nabízí na první dobrou hned několik potenciálních hitů, ale i díky tomu je role Debbi poněkud upozaděna. Přišla, nazpívala, odešla. Chybí autorský vklad a osobitost, tedy disciplíny, v kterých má aktuálně rozhodně Lenny navrch. “Break” je tak pro mě album dvou protichůdných dojmů. Radost z technického provedení včetně vokálního projevu Debbi kalí slabší umělecký dojem míněn ve smyslu skutečného podpisu interpretky a přínosu pro žánr.