Dukla - Život perfektní ... 75%

Dukla – Život perfektní … 75%

Album Život perfektní se stalo desátou nejlepší nahrávkou v anketě KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2018

Každý z Vás je recenzent! Poslechněte si a ohodnoťte pod textem album “Život perfektní”! (průměrné hodnocení čtenářů: 94%)

Život perfektní je trochu rozporuplnou nahrávkou. Zdánlivě se zdá, že čistokrevný indie pop na ní naráží na mantinely českých slov. Naivistické texty obsahově odpovídají deníčkovým záznamům zastydlého romantika moderní doby a lehce mohou nepřipraveného posluchače vykolejit. To, co se dalo skousnout v rámci příjemného překvapení singlu I.P.Pavlova, je na dlouhohrající nahrávku zkrátka příliš.

Mohla by to být docela slušná parodie na mělkost anglických textů, které nejsme navyklí v původní verzi příliš rozebírat. Stejně tak by to mohla být dokonale zvládnutá bokovka punkové skupiny s plánem poukázat na plytkost popu. Ale všechny teorie hatí například verš Sestro, sestro jediná, čteš ještě ráno Holana, který bychom pak museli označit za geniální známku metapunku. Závěr tedy může znít, že ovládnutí módního zvuku neznamená výhru. Ale to je jen jeden pohled.

Při tom druhém už si nelze nevšimnout, jak dobře to všechno do sebe pasuje. Že Dukla vlastně přináší v textech genderově opačný pohled na věci, na které si nárokuje monopol opačné pohlaví. Nářky nad klukama, kteří se vyspí s kým nemají, vystřídaly do melancholie zaobalené povídánky kluků o vztazích, co nestojí za nic, co skončily či (paradoxně) ještě vůbec nezačaly. A dojde i na rodinu a psa. Líbivá vypočítavost naštěstí nahradila civilnost, a to včetně projevu zpěváka. Hudba se značí uvolněnou nenáročností táborákových odrhávaček. Melodicky nic moc vynalézavého, ale funguje to. Žádný Nagano, ale i tak puk v bráně.

Jaké procentuální hodnocení si zaslouží album Život perfektní?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...