Festivaly 2017: Výlov začíná

Festivaly 2017: Výlov začíná

Tak je to tu. První návnada ke koupi vstupenek na letní festivaly. Vánoce se blíží, je potřeba podpořit prodej. A jaké tedy máme po velice zajímavé sezóně vyhlídky? No, moc nadějné nejsou. Tedy alespoň co se týká toho skutečně aktuálního hudebního dění. Na Aerodrome přijedou Linkin Park, na Brutal Assault Swans či KMFDM a na Colours Imagine Dragons. Takže skutečně spíše marketingové značky s věrným okruhem fanoušků. Dělat ze začátku seznamů nějaké velké závěry je však ve většině případů předčasné. Navíc na počáteční aktivitu některých velkých hráčů se teprve čeká. Přesto například ohláška ostravských už leccos napovídá.

Sledovat festivalové novinky je poučné. Zvláště, pokud tak činíte prostřednictvím kulturních rubrik zpravodajských serverů či stránek výlučně zaměřených na hudební dění. Rychle vám dojde, jak informačně pokřiveným prostředím ve skutečnosti svět kulturního zpravodajství na internetu je. Buď o akci stránky nepíšou, protože si k nim nedal pořadatel reklamu, nezaručil jim exkluzivitu nebo kupu akreditací, případně jsou články přímým či něžně upraveným opisem textů dodaných samotným podnikem, protože, kdyby chtěl snad někdo pochybovat o kvalitě interpretů či pravdivosti propagačních materiálů, byla by mu odebrána reklama, akreditace, exkluzivita.

 

Pro Colours of Ostrava se stane koncert Imagine Dragons obrovskou událostí, jde o kapelu, která je v současné době na vrcholu popularity. (promo)

 

Napsat o Imagine Dragons, že jsou v současné době na vrcholu popularity, je docela odvaha a zajímalo by mě, na jakých zdrojích tato informace stojí. Poslední singl, pod který se kapela podepsala, pochází ze soundtracku k filmu “Liga spravedlivých” a v hitparádách (kam už jsou započítávány i streamy) to nedotáhl výš než k pátému místu na Novém Zélandě a mezi rockovými singly v USA. V hlavním žebříčku Billboard Hot 100 se za poslední tři léta dostali Imagine Dragons maximálně k místu šestému, a to v roce 2013 s písničkou “Demons”. Pokud byla kapela za svého dosavadního působení skutečně na vrcholu popularity, stalo se tak v roce 2012 a 2013 v souvislosti s debutem “Night Visions”.

A mimochodem kdyby právě v té době hráli na Colours of Ostrava, byli bychom svědky vystoupení kapely nominované v těchto sezónách na ceny European Festivals Awards a UK Festival Awards. V kategorii Newcomer of the Year cenu dokonce získala. Ale nyní jsme o tři (a v červenci budeme o čtyři) roky dál. Album “Smoke + Mirrors” vydané v únoru 2015 v žebříčcích prodeje sice zabodovalo v ještě větší míře než debut, ale při bližším prozkoumání dojdeme k číslům ilustrujícím dobře také propad hudebního průmyslu. Zatímco prvotiny se v USA prodalo dva a půl milionu, dvojky už jenom půl milionu. V UK to pak bylo necelých čtyři sta tisíc ku stu tisícům. Hm, to o stoupající popularitě zrovna nesvědčí.

 

Imagine Dragons v Praze radioaktivitou šetřili. Ve výbušnosti je předčili diváci. (Aktuálně.cz o koncertě v O2 aréně)

Imagine Dragons svědčil klub víc. (iReport o koncertě v O2 aréně)

 

V promo materiálu k ohlášení Imagine Dragons je jedna marketingově geniální věta vydávající se za citaci bez uvedení zdroje: Úspěšně vstřebali tlumenou americkou gotiku Arcade Fire, demokratizující styl Mumford & Sons i zdvořilou nadřazenost Coldplay.  Právě takto vymyšlený trojlístek představující pro festivaly line-up snů může nerozhodnuté (a nevědoucí) přesvědčit. Pokud tedy Imagine Dragons vůbec neznají. Vážně bych ale chtěl být u rozhovoru, kdy někdo někomu se vší vážností tvrdí, že Imagine Dragons jsou jako Arcade Fire. Jo a co vlastně v hudbě znamená demokratizující styl a zdvořilá nadřazenost?

Jako nejdůležitější informaci vnímám fakt, že se má jednat o hlavní hvězdu festivalu, což je docela bída a pokračování čím dál rozpačitější dramaturgie. Ale kdo ví, možná jsou za tím jen dozvuky slabé návštěvnosti minulého ročníku. Imagine Dragons festivalovou účastí v uplynulých letech příliš nehýřili. V Evropě se letos objevili pouze na double akci Reading + Leeds. Neznamená to ovšem, že by nemohli ve Vítkovicích odvést vynikající práci. Předpokládat se dá spíše opak, neboť jak aktuálně hlásá jejich facebookový profil, bubeník například za svůj koncertní výkon obdržel nominaci na profesní cenu od Modern Drummer Magazine. Ale vážně je tohle jméno synonymem pro hlavní hvězdu Colours of Ostrava?