Gabriel Tallent - Absolutní miláček

Gabriel Tallent – Absolutní miláček

Na rozdíl od našich literárních anket nám výsledky těch zahraničních příliš mnoho neřeknou, samozřejmě krom titulu vítěze samotného. Chybí nám srovnání. O soupeřích se dozvíme až se zpožděním a jedině tehdy, když se k nám jejich překlady vůbec dostanou. A tak si musíme vystačit s kontextem toho, co se píše doma, co k nám proniklo z popkultury daného státu za uplynulý rok, co nám sdělila média o celospolečenské náladě v dané zemi.

Jak praví záložka Absolutního miláčka, stala se tato prvotina mj. knihou roku 2017 podle USA Today i nejdůležitější knihou roku podle Washington Post. Přiznávám, že po deseti minutách hledání příslušných žebříčků jsem to vzdal. Jediným výsledkem je článek USA Today 10 books we loved reading in 2017 a přesvědčení, že by podobná lákadla měla být podmíněna nutností zveřejnit i příslušný odkaz. Nicméně, onen článek je dobrým odrazovým můstkem pro další odstavec.

Jestli se totiž dá něco k debutu Gabriela Tallenta uvést tak to, že to rozhodně není čtení, které byste milovali. Příznivou zprávou je důvod tohoto závěru, neboť za něj nemohou stylistické schopnosti autora nebo nepodařený překlad, ale samotný obsah. Šestnáctiletou dceru vychovává otec se zálibou ve filozofii, zbraních a incestu. Příběh se odehrává na samotě, kterou pohlcuje okolní příroda. Žádní kladní hrdinové, jen velmi málo naděje a k tomu kanonáda vulgarit. Ta však po prvním otřepání nepůsobí nijak samoúčelně, neboť jen dokresluje vesmír postav a umocňuje kontrast s vnějším světem.

Střídává dynamika příběhu si pohrává se čtenářem jak hlavní hrdinka se svým Sig Sauerem (krátká ruční pistole). Tallent umí přesně zamířit, dávkovat napětí před stisknutím spouště i zpomalit, když zbraň potřebuje pročistit. Ocenění si zaslouží slepé uličky pozitivity. Trochu na nervy lezou botanické vsuvky, které vás občas přinutí přemýšlet nad tím, zda si otevřít alespoň internetovou encyklopedii rostlin. Nicméně i tady platí to stejné jako u vulgarit. Všechno tu má své místo včetně nevyhnutelného závěrečného střetu na život a na smrt.

Pokud by někdo čekal, že kniha, která získá podporu od liberálního deníku The Washington Post, se bude navážet do současného amerického prezidenta a republikánské politiky obecně, vyjde se svým očekáváním na prázdno. Získá maximálně falešný argument ohledně dopadů lpění na držení zbraní. Absolutní miláček je v obecné rovině o bitvách. O bitvách, které vedeme mezi sebou, sami v sobě i vůči svému okolí. O bitvách s přírodou. O bitvách bez vítěze, ale se spoustou zraněných. V tom je přesah Absolutního miláčka a důvod, proč může fungovat mimo svou zemi původu, což je moment, kdy lze rozumět příčině umístění v anketách, ať už domnělých nebo skutečných.

TALLENT, Gabriel. Absolutní miláček. Přeložil Martin POKORNÝ. Praha: Odeon, 2019. Světová knihovna (Odeon).