Good Times Only - Pěkný chvíle ... 80%

Good Times Only – Pěkný chvíle … 80%

Každý z Vás je recenzent! Poslechněte si a ohodnoťte pod textem “Pěkný chvíle”! (průměrné hodnocení čtenářů: 91,86%, počet hlasujících: 8, poslední hlas: 13.1.2021 @ 9:08)

Poslouchat Pěkný chvíle není jednoznačným zážitkem. Dlouho se v podstatě není čeho chytit. Slyšíte, vnímáte, ale celé je to jako cesta bez cíle. Jako by se sdělení ztratilo během přenosu, až vás kacířsky napadne, jestli tam vůbec někdy nějaké bylo. Lapáte po slovech, po tónech. Můžete dokonce pociťovat naštvání, že si z vás Good Times Only vystřelili. Že nahráli něco, co vlastně ani tak není tvůrčí výpovědí, nýbrž jen takovým záznamem vlastní nicotnosti. A tady to najednou začne být docela zajímavé.

Shora popsaný pocit se totiž nedostavil jen tak. Když posloucháte texty, jdete s aranžemi, se způsobem, jakým jsou písničky vystaveny, zjistíte, že to všechno nemusí být úplná náhoda. Ono posluchačovo tápání nad tím, co to všechno znamená, je vlastně zrcadlovým obrazem obsahu alba, které lze číst jako autorskou reflexi prožitku velkých věcí. Reflexi zahrnující místo potěchy z nich úlek, otazníky místo vykřičníků. Radost z přítomnosti nahrazuje strach z budoucnosti Jen abys věděla / I když se o krok dál / Toho může spoustu stát / To co spolu máme / Se nedá jen tak popsat (Tvůj kluk). To, že jsem se zamiloval znamená, že se budeme muset rozejít Jak se mám vázat na něco / Co odjakživa bylo krátký (Už to nebolí)

A odtud je to už jen krok k přemítání, zda má smysl něco konat, k revizi minulosti, k relativizaci těch velkých věcí Nejdřív se divíš / Že to tak nebylo vždycky / Potom se zdá / Že to tak nebylo nikdy (Není to tak dávno), ke zpochybňování sebe samých Řekni mi stojíme za víc / Než si sebe ceníme (Řekni mi). A tak nepřekvapí, když v té dosavadní posloupnosti myšlenek dojde i na Hej co když se všechno / Co doposud znám / Do rána změní / Hej někam se ztratí / Jak mi co chutná a voní (Mezi náma). Most k uvědomění si nicotnosti.

Pokud jste Pěkný chvíle ještě neslyšeli a došli jste v četbě až sem, může se vám z dosavadních řádků zdát, že Good Times Only se rozhodli debutovat těžkou depresivní deskou, ale není tomu tak. Dokonce se jim šťastnou volbou producenta podařilo vyhnout i manýře velké části domácích indie popových desek spočívající ve šroubované melancholii. Lazer Viking naopak dokázal oblomovskou poetiku textů stvrdit hudební ležérností. Navíc Pěkný chvíle chytře finišují skladbou Muselo to ven, tedy svým způsobem probuzením, završením katarze. A i když se však významově, přesně ve stylu alba, nejedná o jednoznačný happy end, pro kapelu jím jednoznačně je. 

Jaké hodnocení si zaslouží album Pěkný chvíle?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...