Jak si vedli?

Jak si vedli?

Dříve než budou známy výsledky ankety BBC Sound of 2017 (6.1.), které budou doplněny o další tipy na letošní objevy (zde), pojďme v rychlosti omrknout, jak si vedla desítka jmen s největším počtem hlasů v loňské soutěži o největší průlom v kariéře (viz článek Sledovačka 2016) v konfrontaci s nejlépe hodnocenými debuty.

Jack Garratt vydal 19. února album “Phase”, které se dostalo do první desítky v hitparádách ve Švýcarsku, Austrálii a v Anglii. Tam završilo pouť pořadím na bronzu. Singly už tak úspěšné nebyly.

Alessia Cara odhalila debut už v listopadu 2015. Minulý rok si vystačila se singly “Wild Things” a “Scars to Your Beautiful”. Na domácí kanadské půdě oba skončily shodně na čtrnáctém místě. Druhému se však dařilo na opačné straně The Great Lakes, kde skončil třetí v žebříčku US Pop. Svůj příspěvek odevzdala na soundtrack k filmu “Moana” a hostovala například v tracku “Wild” s Troyem Sivanem. Velmi dobře zabodovala v rozličných anketách, ve kterých získala na dvacet nominací ve všech možných kategoriích. Vítězství brala téměř všude tam, kde se jednalo o nováčka roku.

Rat Boy se vytasil s EP “Get Over It” a našvihal čtyři samostatné singly. Největšího ohlasu se dočkal hned ten první “Move”.

Nao přišla s prvotinou “For All We Know” na konci července. Doma v UK s ní dosáhla na sedmnácté místo, v žebříčku US Dance dokonce třetí, stejně jako na Novém Zélandu. Metacritic.com ji spočítal vysokou průměrnou hodnotící známku 82/100. Album se objevilo ve výročních pořadnících takových mediálních značek, jako jsou NME či The Guardian.

Frances má debut teprve před sebou, konkrétně 17. března. Z loňských singlů “Don’t Worry About Me”, “Say It Again” a “Under Our Feet” si nejlépe vedl ten prvně jmenovaný. O velkém průlomu se však v jeho případě mluvit nedá.

Kacy Hill, no, tak také tady jsme zatím v očekávání. Desku dokončila svěřenkyně labelu Kanye Westa teprve v prosinci. Zatím z ní pustila singl “Lion”, který by měl následovat track “Hard to Love”. Hostovala u Kid Cudiho v “Releaser”.

Blossoms nám do Lucerny přivezl ukázat Jake Bugg. To už měli po křtu eponymního debutu ozdobeného prvním místem prodejní hitparády a lehce nadprůměrnými recenzemi (metacritic.com 71/100). Pro NME pětadvacáté nejlepší album roku.

Dua Lipa odjela svou vlastní tour Hotter Than Hell Tour, je čerstvě nominovaná na Brit Award 2017 v sekci Critic’s Choice a přesto své první album vydá až nyní v únoru. Od předloňska však postupně trousí singly, které by měly být jeho součástí. Přestože v žebříčcích žádná velká sláva, tak “Hotter Than Hell” byl za prodej a stream certifikován jako zlatý (400.000). A pozor, Dua Lipa hraje i Radiožurnál 🙂

Conrad Sewell s nahrávkami i svou prezentací šetřil. Výrazněji na sebe upozornil jen v kousku “Taste the Feeling” (Avicii).

Gallant debut “Ology” vydal v dubnu (metacritic 76/100). Měsíc předtím si střihl duet se Sealem, a to v rámci svého projektu “In the Room” (YouTube, Spotify), který spustil v lednu za účasti Sufjana Stevense. Gallant se podíval i na festival Coachella, přičemž jeho vystoupení, při kterém si opět zazpíval se Sealem, označil Billboard za nejlepší zážitek z celého podniku. A tak dále a tak dále, chvála, kam se podíváš.
Nebyla to zas tak špatná tipovačka. Z desítky jmen s největším počtem hlasů, nepotvrdila prozatím očekávání pouze tři: Frances, Kacy Hill a Conrad Sewell. Na výsluní se naopak pevně zaháčkoval především Gallant následovaný projektem Dua Lipa, kapelou Blossoms, zpěvačkou Alessiou Cara a Jackem Garrattem. U recenzentů to naopak vyhrála Nao.
 

Nejlépe hodnocené debuty 2016 (zdroj metacritic.com)

1. Margo Price – Midwest Farmer’s Daughter
2. Anna Meredith – Varmints
3. Whitney – Light Upon the Lake
4. King – We Are King
5. Flock of Dimes – If You See Me, Say Yes
6. The Frightnrs  – Nothing More to Say
7. Nao – For All We Know
8. The Goon Sax – Up to Anything
9. Motion Graphics – Motion Graphics
10. Kaytranada – 99.9%