Judastongue – trashman … režie Sam Griffith & Alex LeGolvan

Judastongue – trashman … režie Sam Griffith & Alex LeGolvan

Zpomalené záběry nepřestávají fascinovat. Stačí pro ně vybrat jen ten správný objekt. Tady jím je padající a rotující židle. Šikovným střihem se u ní podařilo chvílemi dosáhnout dojmu tanečního sóla, což naprosto mění význam přirovnání ke dřevu v této pohybové aktivitě. Ke škodě videoklipu však nezůstala židle jeho jediným aktérem. Obrazová působivost se díky tomu tříští a mění ve fyzikální výuku. Přesto ale pořád stačí k tomu, aby vám alespoň na chvíli uvízla v hlavě.

Sam Griffith režíroval například videoklip pro sourozenecké duo Actress nebo folkaře Inner Prims. Videoklipy tvoří pouze část jeho produkce a spíše s nimi šetří. Vedle krátkých filmů má za sebou i pár virálů včetně toho nejslavnějšího z roku 2010. Spot pro Levi’s “Guy Walks Across America”, ve kterém nechal hlavního hrdinu během necelých dvou minut putovat v riflích této značky napříč Státy z New Yorku do San Francisca. Už v tomto případě si pohrával s časovou rovinou způsobu snímání, která zajistila klipu na internetu obrovskou popularitu. Sám Griffith neskromně přiznal, že už po dokončení si byl vědom, že stvořil něco originálního, ale nebyl si jistý, zda to bude fungovat. Technika stop motion se 2,770 záběry nasbíranými kamerou Canon EOS 5D Mark II během čtrnáctidenní cesty po USA však zafungovala více než slušně. Za méně než týden měla na půl milionu zhlédnutí a s řadou studií, následovníků i parodií se navždy vepsala do dějin popkultury.

Alex LeGolvan jako skater používal nick Joseph Stallin a jeho kousky můžete obdivovat zde. Alex LeGolvan je ale také výtvarník a nápad s židlí v hlavní roli videoklipu je z jeho hlavy. Sám jich pár instaloval v ulicích měst jako součást svého street artového projektu. Připevněné ve výšce, díky které si na ně nešlo sednout. Používá je ale také jako součást venkovních instalací, ve kterých hrají roli i další motivy z klipu. Tu je vystaveno jeho portfolio.

Judastongue: I’m a blues man in the life of the mind. I’m a jazz man in the world of ideas. – stojí v popisu jeho soundcloudového profilu, kam svou převážně instrumentální hip hopovou tvorbu zavěšuje. “Trashman”a na něj umístil už před dvěma lety, a to, že se dočkal oficiální premiéry videoklipu až v těchto dnech, svědčí spíše pro umělecký než marketingový záměr obrazového ztvárnění. Track pochází z eponymního alba vydaného v říjnu roku 2014 (poslech).