Junior Boys – Big Black Coat … režie Timothy Saccenti

Junior Boys – Big Black Coat … režie Timothy Saccenti

Videoklip, který mate zrak. Zdá se být jednoduchým. Prastará funkce vizualizátorů mediálních přehrávačů natažená na sedm minut. Ale k tomu odbočky na umělecké instalace, dívka tančící a muž televizi se sebou samým držící. Režisér Timothy Saccenti namíchal na první pohled nesmyslný a prostoduchý obrazový koktejl, který však ve skutečnosti odkazuje k pubertálnímu věku moderního videoklipu. Do doby, kdy si hudební video nenárokovalo mít hodnotu výpovědní, ale už si uvědomilo tu vizuální. Obraz přizpůsobený repetitivnosti taneční hudby. Soukromá house party v obývačce, uzavřenost do vlastního prostoru. Bezstarostnost taneční hudby v kontextu nebezpečí moderních technologií pohlcujících sebe sama. Co se zpočátku zdálo být banálním vyobrazením prázdnoty, pak v dalším evolučním období videoklipové tvořivosti přerostlo do běsnění nad civilizací strojů. Chris Cunningham natočil v roce 1997 “Come to Daddy” a televize se stala patníkem pro psy.

Timothy Saccenti ze stáje RadicalMedia™ má za sebou videoklipy pro Depeche Mode, Franz Ferdinand, Run The Jewels nebo Battles. Jeho vytříbený estetický cit je však znám především z fotografické práce. Modelem na portrét mu stál například Flying Lotus, Tricky, M83, Mikky Blanko nebo Ariel Pink. Je držitelem prestižního ocenění multiple Cannes Lions. Procházku po jeho webových stránkách lze jen a jen doporučit.

Junior Boys jsou tu s námi už sedmnáctý rok, což oslavují novým albem po pěti letech odmlky. “Big Black Coat” vyšlo na začátku února a kritiky jsou velmi příznivé (průměrná známka 80/100 dle metacritic.com). Stejnojmenný track je prvním singlem.