Kniha roku 2019: Tiché nic?

Kniha roku 2019: Tiché nic?

Přemýšlím nad výsledkem ankety Lidových novin Kniha roku 2019, co by vlastně měla obecně anketa splňovat za parametry, aby měla vypovídající hodnotu. Nabízí se dva: jasnou otázku a dostatečný počet odpovědí. Jasnou otázku Kniha roku má, ta je obsažena už v samotném názvu. Je ale 153 odpovědí dost na to, aby výsledek vydal na několikastránkovou přílohu pořádajících novin a měl zároveň dopad na počty prodaných výtisků?

V roce 2018 vyšlo přibližně 15 500 knižních titulů, stejně jako v roce 2016 a o 200 více než v roce 2017*. Dá se tedy odhadnout, že stejný počet se jich na pulty knihkupců dostalo i letos. Obrovský objem produkce, ze kterého volbou výše uvedeného počtu oslovených vzešel jeden vítěz. A stačilo mu k tomu pouhých 13 hlasů. Přepočteno na procenta, Knihu roku (Serotonin od Michela Houellebecqa) vybralo 8% odpovídajících. 

Českou beletrii zastupují na 3. místě se 6 (!) hlasy Tiché roky od Aleny Mornštajnové, které lze obdivovat snad jen za řemeslnou stránku. Obsahově však naprosto banálně zpracované téma proměny rodinných vztahů na pozadí společenského vývoje. Kašírovaná naléhavost v papírových kulisách. Signifikantní odpověď pro volbu této knihy a zároveň směrem k celé anketě je hlas Romana Jocha: Tip roku mé už patnáctileté dcery; líbila-li se knížka jí, je dost pravděpodobné, že se bude líbit i mnohým slečnám dalším.

Anketa Kniha roku pomáhá kulturním lenochům nakupujícím podle ní vánoční dárky, kteří svůj výběr pak mohou například komentovat tím, že nejlepší domácí román za rok 2019 vzešel z tvůrčího umu Aleny Mornštajnové, neboť to psali v Lidových novinách. Škoda, že si k tomu nepřečtou i doprovodné odpovědi, aby se dozvěděli, že to je čtení pro patnáctileté slečny.

Obrovský nepoměr mezi počtem odpovědí a odpovídajících sice lze číst tak, že pokud se dokáží při takovém množství sejít shodné odpovědi, už to o něčem svědčí, ale nelze ji zaměňovat za výroční cenu. Anketa Kniha roku rozhodně není ani reprezentativním průzkumem. Abych se ještě vrátil k úvodní otázce, počet odpovědí na anketní otázku vlastně není tak úplně důležitý. Důležité je, co se s nimi děje dál a k čemu (nebo komu) vlastně slouží.

*https://www.sckn.cz/file/wysiwyg/files/Zprava_o_ceskem_kniznim_trhu_2018_19.pdf