kult.mix doporučuje … Cermaque - Zastávka v čase

kult.mix doporučuje … Cermaque – Zastávka v čase

Poslední den s letopočtem 2019 si jako datum zveřejnění nového EP zvolil Jakub Čermák aka Cermaque. Naposledy jsme ho tu měli s počinem z roku 2018 Teorie dospělosti, který se nakonec stal ve výroční anketě pátou nejlepší deskou a ve čtenářské volbě dokonce druhou v pořadí. O současném mini albu pak jeho autor hovoří jako o zastávce na cestě k další dlouhohrající nahrávce.

Jakub Čermák si pozval dva hosty. Bicí a kytaru dostal na starosti Martin Barinec, violu a doprovodné vokály Julie Goetzová. EP se celé točilo živě a na jeden zátah, čímž získalo specifickou atmosféru, která posouvá zážitek z poslechu k intimnějšímu dojmu bytového koncertu. O intimitě však nelze plně hovořit směrem k aranžím. Ty mnohdy z akustické střídmosti nástrojového obsazení vyrážejí na dynamickou steč naléhavosti a hluku. 

Už jsme si zvykli, že pod značkou Cermaque není o zdravě angažované texty nouze a tato linie tvorby zde dostává full house naplnění v závěrečné náloži Milostný dopis kosmické sondě Curiosity. Oproti ní jsou první tři písničky, s nadhledem řečeno, v podstatě společensky neškodné. Ne však méně závažné. Jen se vyjadřují k daleko niternějším záležitostem a pocitem. Zůstávají při tom dostatečně srozumitelné ve svém přesahu ke generačnímu stanovisku nebo obecnějším pravdám (sbohem je nejstarších na shledanou; Mazací tramvaje). Vypovídají také o určité míře bezradnosti, o pocitu z vnější pasivity světa (už dlouho nejsme na svým místě / ale jiný není; Gamebook), přičemž připomínají, že my všichni jsme jen zastávka v čase.

Křest EP: 18.1. Brno (Kafara), 30.1. Praha (Kamina), 31.1. Teplice (Božák)