kult.mix doporučuje ... VOJ & 3SKA - Inspire

kult.mix doporučuje … VOJ & 3SKA – Inspire

Další duo na radaru. Konečně se i česká indietronica rozpíná. Opouští nory experimentů a zvukotěsných bublin, aby za pět minut dvanáct vstřebala vlivy jihozápadní mainstreamové produkce a severní okouzlenosti melancholií. Až se k tomu přidají české texty, to bude teprve slávy. Ale pro dnešek buďme rádi za objev jménem VOJ & 3SKA.

Vojtěch Jágl a Ondřej Nosek, kteří za projektem stojí, fungují dohromady od jara loňského roku. Během dvanácti měsíců nahráli své první EP “Inspire”. A protože usoudili, že nezní vůbec špatně, což mají pravdu, nelenili a nabídli ho různým světovým labelům. Reakce byla okamžitá a labely se o ně začaly přetahovat. Tedy ve snu. Ve skutečnosti teploměr odezvy ukázal hodnoty menší než vlažné a tak před pár dny zavěsilo duo EP na Bandcamp a využilo pohostinnosti domácí značky Kiosek Records (pražský breakbeatový label pak na přelomu listopadu a prosince vydá remixový balíček).

Dvě věci, které zaujmou hned při prvním poslechu EP “Inspire”. Melodický sound obdivuhodně balancující mezi živými nástroji a elektronikou. Skvělý vokální výkon Vojtěcha Jágla (a to mám pocit, že se ještě šetří). Žádné plačky, žádná póza. Přirozenost a síla hlasu.

EP obsahuje pět skladeb, z kterých se těžko vybírá vlajková loď. Úvodní “I Can’t Lose You” sice rotovala jako první singl Velkou sedmou Radia 1, ale ta tak úplně nevystihuje celistvost talentu obou mužů. Možná se dokonce ani nezdá pro svou krotkost a usedlou klenutost tou nejvhodnější pro představení projektu. Ale podobné výtky by se nejspíše daly najít ke všem položkám. “Inspire” je zkrátka případ výjimečného debutového EP, kdy až teprve na základě jeho plného poslechu lze dovodit skutečný potenciál projektu VOJ & 3SKA.