Kult.mix komety 2020: Hyny the Kid

Kult.mix komety 2020: Hyny the Kid

Tři žánry, tři jména. Projekty, které v loňském roce zaujaly. Kult.mix komety 2020.

Kometa třetí: Hyny the Kid

Nové jméno na domácí hip hopové scéně, se kterým mám loňský rok spojený asi nejvíce. Přitom zase tak úplným nováčkem Hyny the Kid není, tracky pod tímhle nickem vypouští Hynek-Martin Krčma už pár let. Na jaře 2020 ale vydal výrazné album, kterým na sebe připoutal zaslouženou pozornost. Album naplněné po okraj svobodnou osobností a doplněné o splněný sen v podobě featuringu s Deaconem the Villainem (CunninLynguists). Příběh jak hrom s pokračováním v podobě úspěchu singlu Troblesome, o kterém se zmiňuje v rozhovoru níže.

Je to zmínka jen tak bokem, což potvrzuje dojem získaný nejen z poslechu jeho nahrávek ale také například z dřívějšího rozhovoru pro Kultmix (zde). Dojem o pokorném vnímání světa kolem sebe, o vlastním umu i jeho limitech. Vlastnost nezapadající do mediálního obrazu hip hopu, nicméně důležitá pro jakéhokoliv tvůrčího člověka snažícího se o autentickou výpověď. 

Album Hyny Life hodně napovědělo o tom, co jeho autor vyjádřil ve vzpomínaném rozhovoru slovy hudbě mantinely nesvědčí. Nakukování do jiných žánrů, možný potenciál ve vokálním projevu i mimo rap. Jestli se o někoho ze tří představených komet není důvod bát stran budoucnosti, pak je to Hyny the Kid. Ostatně jenom půl roku od desky vydal EP Rocketman, kde se rozparádil na ploše hned šestice nových tracků. 

Co znamenal pro Hyny the Kid rok 2020?

Dal jsem hudbě o trochu víc času a úsilí než dřív a mám radost z toho, co se mi podařilo vytvořit. Mám sklony k tomu bejt línej a když chvíli nevznikaj nový nahrávky, zpátky se dostat do rytmu je těžký. Loni se mi ale povedlo tyhle tendence trochu přeprat a dokázal jsem si, že když se chce, všechno jde. A to je super pocit. Co se pandemie týče… je škoda, že už si skoro nevzpomínám, jaký je vystupovat. Pevně ale věřím, že v budoucnu bude příležitostí spousta. Kdy, to si netroufnu tvrdit.

Který moment v uplynulém roce považuješ pro svou hudební cestu za nejzásadnější?

Dřív se mi moc nechtělo natáčet videa. Přijde mi, že nemám pro vizuální art takovej cit, tak jsem se do nich radši nepouštěl. Loni jsem se vyhecoval a natočil dva (dle mýho názoru) zajímavý klipy. Ohlas na ně byl skvělej, což mě potěšilo. Myslím, že je dobrý mít k svý tvorbě nějakej vizuální počin. Člověk si tak může udělat lepší obrázek o tom, kdo jsem a co dělám. Druhá věc, která mě napadla, byl fakt, že se podařilo dostat track Troublesome do pár playlistů na Spotify a on tak aspoň krátce obletěl svět. Vědět, že mě právě poslouchaj lidi v Mexiku nebo Austrálii bylo cool.

Ty jsi toho stihl za ten uplynulý rok poměrně hodně. Vydal jsi album, EP, točil klipy. Co je pro tebe momentálně tou největší motivací a inspirací k tvorbě?

Jsem dost spirituálně založenej člověk. Hudba pro mě znamená hodně, zároveň taky sním o tom, se jí živit. Ještě důležitější je pro mě ale klid na duši a čistá hlava. Cítím, že pokud bych se hnal za úspěchem a snažil se být co nejaktivnější, byl bych neustále ve stresu a nebyl schopnej si užívat život teď a tady. Když máme cíl, za kterým se ženeme, snadno nabydeme dojmu, že nejsme spokojený s tím, co máme. I něco, co mi dělá radost, může být zdrojem bolesti, když to budu přehánět. Takže se to snažím brát zlehka. Vize novejch tracků, projektů a splněných snů je fajn, ale klid na duši a opravdovej prožitek je víc než cokoliv na světě. Každopádně to neznamená, že netvořím. Hudba je moje součást. Inspirace přichází stále. Jak k tvorbě beatů, tak textů. Jen nikdy nevím kdy. Vždy se nechám překvapit.

Koho jsi pro sebe objevil v roce 2020?

Díky jednomu kamarádovi jsem začal dost poslouchat Juice WRLD. Dřív mě vibe jeho tracků nijak zvlášť nelákal, loni jsem mu ale propadl. Na Spotify jsem pak narazil např. na týpka jménem Aaron May, skvělej mladej rapper. Nebo Anfa Rose, parádní RnB. Z víc známých jmen mě hodně bavily alba Detroit 2 od Big Seana a Man on the Moon III od Kid Cudiho. Nakonec se přiznám, že jsem si oblíbil i pár tracků z český scény, a to z alba Barvy od Viktora Sheena. Povedená nahrávka.

Jaké jsou plány na rok 2021?

Napsat bakalářku. Snažit se být duší přítomen a nic nehrotit. Co se hudby týče, jsou ready beaty a texty na další album. Podařilo se mi najít pár lidí z ČR, který tvoří v angličtině a maj co nabídnout. Takže lze očekávat i pár hostů. Album bych tentokrát vzal na mix a master do studia. Ať se snažím, jak se snažím, nemám ještě tolik zkušeností, abych byl sám schopnej napodobit studiovej zvuk. Nový pecky si zasloužej, aby zněly dobře na jakýchkoliv bednách.