Kult.mix komety 2020: WYFE

Kult.mix komety 2020: WYFE

Tři žánry, tři jména. Projekty, které v loňském roce zaujaly. Kult.mix komety 2020.

Kometa první: WYFE

Poprvé o sobě dali vědět v červnu singlem Is This It?, který do konce roku doprovodily ještě další dva. Mediální průlom přinesla říjnová hitovka Y Girls a následující White & Gold  se už svezla na vlně vyprovokovaného zájmu. I ti, kteří v létě ještě nebyli úplně přesvědčeni, že z toho něco bude, postupně vyměkli. Důvody? Začnu tím vedlejším a dobrovolně přiznávám povrchním, ale faktem zkrátka je, že WYFE vrátili za mikrofon chlapa. Tak dlouho jsme byli u indie popových kapel zvyklí na zpěváka, který hlas tlačí do rozličných fistulí a kňouravého tónu, až jsme si nedokázali představit, že to jde i jinak. A ejhle, jde!

Tím podstatným důvodem, proč ale WYFE zaujali, je lehkost, s jakou hned od začátku přicházeli s repertoárem, ke kterému se jiní nedoberou ani po letech snažení. Jsou to dramaturgicky bezchybně vystupňované skladby se skvělým zvukem. Vyhýbají se prvoplánovitosti, ale zároveň nabízejí libozvučnou melodičnost a srozumitelnost pro široké spektrum posluchačů.

A výhoda, o které zde již byla řeč, má ještě jedno plus navíc, a to ve vztahu k budoucí koncertní činnosti. Zatímco charismatický hlas zpěváka bezpochyby přitáhne pozornost v klubovém prostředí, tak hudební složka má rozhodně potenciál strhnout davy v halách a arénách. S touhle partou se máme na co těšit. Tady je její pohled na uplynulý rok a výhledy do budoucna:

Co znamenal pro WYFE rok 2020?

Pro nás to byl především rok, kdy jsme vznikli a kdy jsme natočili desku. Takže to pro nás byl hrozně plodnej rok, kdy jsme zažili spoustu krásných tvůrčích momentů.

Který moment v uplynulém roce považujete pro svou hudební cestu za nejzásadnější?

Vydání prvního singlu 6. června. V tu chvíli už jsme prostě byli venku a byli fakt kapela. Z dlouholetých náčrtů se za první lockdown všechno dalo do pohybu, nabralo obrysy a 6. června jsme to poprvé pustili lidem.

Během půl roku jste stihli představit tři singly, přičemž ten poslední White & Gold má ještě větší odezvu než Y Girls, díky kterému vás poprvé zaznamenalo větší množství fanoušků. Co pro vás tenhle vzestup znamená a jak dlouho jste hledali svůj současný zvuk?

Máme neskutečnou radost, že se to lidem líbí. Stálo to hodně úsilí a emocí, tak je to takový hezký balzám. Současný zvuk jsme nehledali, dá se říct, že si nás našel sám. Je to koncentrovanej extrakt všech vlivů a kapel, který nás dlouhodobě provázely životem.

Koho jste vy pro sebe objevili v roce 2020?

Sami sebe přistihujeme, že se v hudbě vracíme poslední dobou hodně zpátky. Už jsme asi příliš staří na to, abychom vysedávali u internetu a každou novou kapelu z Británie museli slyšet jako první, jak jsme to dělali za mlada.

Jaké jsou plány na rok 2021?

Vydat desku a hrát super koncerty. To jsou bohužel ale plány, se kterými jsme závislí na vývoji epidemie a dalších okolností. Takže užívat si společně čas s muzikou, kterou děláme a která nás nabíjí. V tom si dokážeme pomoct sami, a to bychom sami sobě přáli.