KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2016

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2016

Zvláštní disciplína tohle sestavování výročního žebříčku. Emoce dosahující vrcholu v době psaní recenzí k jednotlivým albům se zklidnily. Před vámi hora výborných nahrávek (složená nejen z těch recenzovaných), z které je zapotřebí nejdříve udělat kopec (nominaci) a i ten následně srovnat do roviny o deseti zastaveních s výkladem mnohem méně jednoznačnějším, než se váže ke křížové cestě. Při smyslech nad řešením složitého úkolu vás drží vnitřní víra, že výsledek někoho zajímá, někomu poradí, někomu pomůže. Porovnáváte, třídíte, posloucháte. Jednou, podruhé, potřetí. Až se z obrysů na slepé mapě stanou jasné body, s kterými už nelze hnout. Tak tady ho máte – zvukový průvodce po nejlepších zákoutích domácí hudební scény v roce 2016.

10. Midi Lidi – Give Masterpiece a Chance!
Taneční hudba ve střetu s nutností ubavit se k smrti a být nad věcí. EDM a česká přístupová cesta k ní. LCD Soundsystem vs. Divadlo Sklep. Hodina repetitivní euforie, hodina vzedmutých vln vzteku. Nebo taky šedesát minut vychytralé nudy. Každý podle libosti.

09. IDKFA – BIČ  
Album je převážně (ale ne zcela) o uchování vnitřní svobody. O právu zpochybňovat společenské normy a morální hodnoty. A také o možná až adolescentním hledání vlastního způsobu života. Hledání, které je založeného na odmítnutí a zpochybnění stávajícího řádu věcí. Fakt, že se tak pro posluchače děje až na pomezí fyzické bolesti z poslechu a odvracení sluchu od slov, činí album o to přitažlivější (horor sledovaný skrze prsty).

08. Flash the Readies – Kayos 
Post rockové instrumentální oratorium za svět, který skončil. Vyzrálé dílo, dotažený koncept, mrazivá přesnost a urputnost prožitku a provedení. Flash the Readies zrají a zrají a zrají.

07. Awali – White Silence 
“White Silence” je pozoruhodné album. Album dvou rozdílných polovin. První se hudebně točí kolem vzorce známého z debutu jen v produkčně dotaženější verzi. Zdá se tak být konečně dokonalým a ustáleným rukopisem podepsaným značkou Awali. Jenomže když dozní dech beroucí “Hurry Up”, utrhne se lavina a odhalí, že myslet si, že už posluchač odhalil tajemství Awali, byl velmi chybný.

06. Natalie Kocab / Michaela Poláková – Ellis Island 
Natálii Kocábové a Michaele Polákové se podařilo stvořit životní album. Životem inspirované, životem napsané. Časosběr d-durových nálad, precizně nahraných a interpretovaných bez afektu a patosu. Jednotlivě odstíněných, aby hranice mezi smutkem a nasraností byly pro posluchače jasně zřetelné. Je to právě citlivost ve výrazu zpěvačky (až překvapivě civilním) a celkový hudební mix, který nedovolí smyčcům převálcovat ostatní skvělé instrumentální výkony, co poslech nepromění v depresivní seanci. Finálním emocionálním dojmem je spíše lehce pozitivní naděje ve smyslu, ulevili jsme si od zlého a teď už bude líp.

05. The Drain – Bangolia
Velmi, velmi radostné překvapení se zrodilo v posledních týdnech šestnáctkového měsíce. I když je to doopravdy takové překvapení? Už jejich debut se v roce 2013 objevil v nominaci na nejlepší album a stejně jako za uplynulý rok, tak i tehdy jejich song otevíral zdejší kompilaci CZ Soundtrack. Mají dar napsat chytlavou rockovou vypalovačku, aniž by zněla jak z minulého století. Dobře se u toho baví a ta radost se jim daří přenést i na nahrávku. Bangolia je důkaz zatraceně průkazný.

04. IF – Stop Play 
Jsou na setrvalé cestě vzhůru. Posedlí rapem, posedlí beaty. Na vlně ve světě vládnoucího hip hopového a rnb soundu, který mnohem více brnká na introvertnější, temnější a přemýšlivější strunu posluchačovi duše, se zpovídají ze svého života a zajímají se o ten okolní. Zbytečně nemudrují, jen se stali dospělejšími jedinci a uvěřitelnějšími umělci. Tady se budou dít ještě velké věci.

03. Lazer Viking / Sabrehart – Flesh Cadillac 
Punkový přístup k popu, který z opovrhovaného žánru dokáže stvořit srozumitelnou hudební nespoutanost. Když posloucháte “Flesh Cadillac” v jednom kuse, někde u “The Pizza Rats Last Slice” vám dojde, že wrestlingový zápas mezi formou a obsahem je tu nekonečným soubojem o nadvládu světa vnímání umělcova vyjádření. Eklektický mix hudebních žánrů vyšperkovaný vokální expresí vzdává holt nové vlně, popu a punku zároveň.

02. Adrian T. Bell – Night And Day  
Adrian T. Bell se nebojí být sentimentální a projevit city tak, až běhá mráz po zádech. Nefňuká, jen si vyřizuje účty sám se sebou. “Night And Day” je snůškou obyčejných písní v tom nejlepším slova smyslu. Pronikavých, výborně napsaných, střízlivě aranžovaných. Až na konci se přitom ukáže, že celou dobu jde jen o přípravu na velké finále. Tím je nenápadná závěrečná skladba “Big Italian Wedding”, kde se všechna ta svědomí ulevující slova vyzpívaná v průběhu stopáže spojí do emotivního obrazu nového začátku jako falešné katarze geniálně interpretované způsobem průvodní písně k dlouhému filmovému záběru kamery, jež bloudí po svatebních hostech.

01. Prago Union – Smrt žije
Trefa doprostřed terče (ne)vkusu svých (ne)příznivců. Žíznivců po čerstvých beatech se šťávou a rýmech nepostavených na vodě. Ale to se dalo čekat. Co je však jinak oproti předchozí placce? No, ač kritikům může se zdát rozdíl minimální, já tentokrát píšu za tým, který s překvapením zjistil, že Kato je ještě celej, celej jako vyměněnej

2010: Clarinet Factory – Out of Home / 2011: Lenka Dusilová – Baromantika / 2012: The Prostitutes – Deaf to the Call / 2013: Black Tar Jesus – Other / 2014: Android Asteroid – Íkaros / 2015: Please The Trees – Carp / 2016: Prago Union – Smrt žije! 

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2016 … nominace

BONUS 

Mají ho alba, tak proč ne i tenhle žebříček. Místo pro počin natolik specifický, že si zaslouží samostatné zacházení:

dné – These Semi Feelings, They Are Everywhere
Mimo prostor a čas. Mimo ticho a hluk. Emoce, pocity, nálady. Osobitost. Hrátky posouvající význam hudby jako formy komunikace. Album, které vyšlo u významného světového labelu a vysloužilo si pozornost médií na obou stranách Atlantiku. Album, které se natolik vymyká, že je pro něj tato rubrika jako dělaná. Lepšího vítěze zvolit nešlo.

2014: Madame Pepper – Drummond / 2015: Gypsyfromthefuture – WOODSHEDDING / 2016: dné – These Semi Feelings, They Are Everywhere
.
.
.
CZ Soundtrack… 2016
Přespolní album roku 2016