KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2021

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2021

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2021 … NOMINACE

10. Vellocet Roll – A Land Ridden by Darkness

Temnota se stala uhrančivým tématem pro řadu loňských desek. Většina z nich se svezla pouze s její vnější přitažlivostí, aniž by nabídla víc než jen efektní stěny hluku hroutící se do sebe. Vellocet Roll na A Land Ridden by Darkness vyprávějí hudbou i texty. Daří se jim udržet pozornost dramaturgickou stavbou celého alba. Střídají tempa, dokáží přijít s nečekaným hudebním momentem. A na konci přijít s ohňostrojem vítajícím posluchače na druhém břehu.

9. Idea – O beatech a lidech

Po instrumentální stránce mimořádný hip hopový počin, na který se čekalo dlouhá léta. Kdyby si stejnou kvalitu držely po celou dobu i výstupy hostujících raperů, byl by to jasný kandidát na album roku. I tak je to však pořád na smeknutí kšiltovky.

8. Zrcadla ve tmě OST

V našich končinách ojedinělá věc. Silný soundtrack, na který se podařilo Šimonovi Holému nalákat řadu interpretek zastupujících v současnosti to nejlepší z domácí urban music a navíc pomohl objevit i nové. Aktuální sound, nakažlivá atmosféra. Hitové singly i komplexní výpověď. Velké překvapení roku 2021.

7. Sinks – Sinks

Občas oddělí jednu desku od zbytku pelotonu to, jak zní. Je to případ i tohoto debutu. Mocný, bohatý zvuk. Rozkvetlá hudební louka, která neuvadá ani s opakovaným poslechem. Vyzrálý a sebejistý výkon. Nahrávka velmi dobře drží pohromadě, vyplatí se jí věnovat čas od první do poslední vteřiny. A o to jde v tomhle žebříčku především.

6. Aid Kid – Collection

Přetahovaná mezi světlem a stínem, hlukem a tichem, tancem a strnulostí, opravdovým a umělým. Mezi pozlátkem formy a nejednoznačností obsahu. To nejzajímavější se tu děje pod povrchem. S touhou toto dění rozklíčovat se lze k albu vracet opakovaně a vždy si z něho odnést trochu jiný dojem. Aid Kid namíchal vizionářskou časovou smyčku. V jeho podání elektronická hudba ještě zdaleka neřekla poslední slovo.

5. Bert & Friends – 2050 (Live at Strahov)

Nadhled, zábava, vtip. Skvěle zvládnutý a dotažený koncept. Nejlepší záznam živého koncertu, který teprve bude. Pořád ale také zároveň výborný repertoár, k němuž se jen těžko u nás hledá žánrová konkurence. 

4. Razam – Harpyje u pramene

V hudbě není nic důležitějšího než emoce a album Harpyje u pramene je jich plné. Od první noty po poslední slovo. Z každé vteřiny je navíc cítit obrovské nasazení všech zúčastněných, ve kterém se mísí třaskavá energie se subtilní pokorou a prožitkem. Razam svou nahrávkou sestavili jako oslavu života plnou pohanského folklóru, intimních modliteb a žalmů. Ukazují mnoho hudebních poloh, které ústí do jednoho strhujícího zážitku.

3. Dirty Old Dogs – Let’s Burn Heaven Again

Přebohatá kolekce písniček představuje Dirty Old Dogs jako vyzrálou partu muzikantů s hudebním rozhledem a zdravě sebevědomím výkonem ve svých partech. Ten jim dovoluje putovat od zvukové pocty psychedelickému rocku konce šedesátých let k art rocku či k zábavně a s nadhledem zneužitému neo disco soundu současnosti.

2. Zapomělsem – Měsíc ve váze

Zapomělsem je na albu Měsíc ve váze uhrančivým našeptávačem. Krysařem, který vábí a přitahuje posluchače svou hudbou, texty a projevem. A pokud se zaposloucháte, je už pak těžké se odpoutat dřív než s poslední vteřinou nahrávky. Měsíc ve váze navíc umí i překvapit; aranží, nečekanou zvukovou stopou či hostujícím hlasem. O většinu z toho však přijdete, jestliže projíždíte jenom začátky písniček. I v tom je tahle deska nesmlouvavá a je to tak dobře.

1. Places – I Can’t Let My Hands Fight Against Your Waterfall

Album ostravských Places přináší detailní ukázku toho, kam je až možné se dostat při symbióze hlasu a hudebního doprovodu. Jedinečnost fascinujícího souladu stojí na emotivním sepjetí, na atmosféře důvěrného rozhovoru Evy Konečné se spoluhráči. Při poslechu vzniká dojem, jako by na začátku byl vokální part, na který se nabaluje instrumentální část skladby. V těch nejlepších momentech je dokonce možné hovořit o svádění, kdy zejména kytary dělají psí kusy, aby se hlasu zalíbily. Po pěti letech od debutu vydali Places album, které nepodléhá marnivosti žánrového vymezení, je svobodné a své.

 

2010: Clarinet Factory – Out of Home / 2011: Lenka Dusilová – Baromantika / 2012: The Prostitutes – Deaf to the Call / 2013: Black Tar Jesus – Other / 2014: Android Asteroid – Íkaros / 2015: Please The Trees – Carp / 2016: Prago Union – Smrt žije / 2017: Beránci a vlci – Beránci a vlci / 2018: Ghost of You – Black Yoga / 2019: B4 – Plastová okna / 2020: Lenka Dusilová – Řeka / 2021: Places – I Can’t Let My Hands Fight Against Your Waterfall

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2021 … čtenářská volba

1. místo: Dítě z větru – Vojta Nýdl
2. místo: Fo – Luciana
3. místo: Pomazánkové máslo – B4
4. místo: Your Blood My Veins – Kill The Dandies!
5. místo: Harpyje u pramene – Razam
6. místo: Bones And Flowers – Greynbownes
7. místo: Let’s Burn Heaven Again – Dirty Old Dogs
8. místo: Made in Strašnice – Prago Union / sinks – sinks / Zrcadla ve tmě OST
11. místo: Collection – Aid Kid / Puls – Kittchen / Tohle není prdel – Vole
14. místo: Hyphen War – February / Měsíc ve váze – Zapomělsem
16. místo: O beatech a lidech – Idea / Hybris – P/\ST / I Can’t Let My Hands Fight Against Your Waterfall – Places
19. místo: 2050 (live at strahov) – Bert & Friends / Cítím – Tomáš Klus / Love Cowboys – Amelie Siba
22. místo: Hello Young Traveler – Rest In Haste / A Land Ridden by Darkness – Vellocet Roll
24. místo: Two Minds – Bratři / I’m Really Gonna Miss These Songs When I’m Dead – Southpaw

2018: Zabelov Group – Eg / 2019: Lanugo – Lanugo / 2020: Zabelov Group – Madhouse Session EP / 2021: Vojta Nýdl – Dítě z větru