Nekoupili by MF Dnes Číňané?

Nekoupili by MF Dnes Číňané?

Poté, co se nedostatkem novinářské etiky prezentoval na stránkách MF Dnes Vojtěch Varyš (k tématu zde), nechal se tentokrát unést Václav Hnátek, který ve své analýze nadepsané “Má se politice v hudbě tleskat” došel k podivuhodnému závěru, že podpora tvorby hudebníků se odvíjí od jejich postoje k Číně, a proto by si nejspíše měli dát pozor, co k tomuto tématu říkají. Bylo by to k smíchu, kdyby následně sám šéfredaktor novin Jaroslav Plesl nevyvolal otázku o své příčetnosti vykonávat zastávanou funkci, když duo Dusilová – Koller označil za pitomce. Mezitím, obě osobnosti sčítají za své vystoupení nenávistné komentáře, což zřejmě přehlédla dlouholetá redaktorka MF Dnes paní Mirka Spáčilová, která v internetovém komentáři výsměvně píše, že umělci hovořili naléhavě, jako by sami odvážně riskovali smrt před popravčí četou v Lánech. Není však honitba, která se proti nim rozpoutala, v podstatě potvrzením, že jejich čin naléhavost a odvahu vyžadoval?

Pan Plesl přistupuje ke svobodě slova selektivním způsobem. Vyjadřovat se mohou jenom ti, se kterými názorově souzní a na místech k tomu určených. Na jeho obranu je nutno podotknout, že v tom není sám. Co mu naopak přitěžuje, je pozice, ze které káže a lustruje. Jak dobrý může být šéfredaktor deníku, jehož argumentační nirvánou je slovo pitomec? Když před necelýma dvěma lety nastupoval do funkce, v rozhovoru pro svůj domovský idnes.cz na otázku, proč přijal tuto nabídku, odpovídá, že řídit MF DNES je nejlepší novinářská práce v České republice. Věřím mu, neboť v žádných jiných novinách by si nejspíše nedrželi někoho, kdo je svou prací připravil za dosavadní dobu působení o 10557 předplatitelů a průměrný prodaný náklad snížil o 26461 výtisků (v obou případech porovnány čísla za červen 2014 a únor 2016). Mimochodem Lidovým novinám ze stejné stáje a za stejná porovnávaná období ubylo 153 prodaných výtisků a 1396 předplatitelů. Čísla lze ověřit zde.

Myslím, že při takových číslech by Číňané mohli koupit deník poměrně levně. Zapadalo by to do jejich velmi strategických investic zachraňující domácí ekonomiku před zkázou a pan Ovčáček by měl kam nastoupit, až mu skončí prezidentské období. K jeho slovníku, myšlenkovým pochodům a argumentačnímu slovníku se už ostatně noviny snížily.