Ortelova mísa

Ortelova mísa

Protože hloupí se svým kritikům smějí, neboť kdyby s nimi měli diskutovat, ukázalo by se, že jsou skutečně hloupí, musí se Tomáš Ortel a jeho banda díky článku Jana Čápa od smíchu za břicho popadat. Získali v něm totiž svého obhájce. V novináři, který je redaktorem časopisu Newsweek. Tedy časopisu, který i v české verzi umí dát věci do souvislostí. O to větší záhadou je, proč k tomu nedošlo i tentokrát. Snad není odpovědí, že příspěvek vyšel v Lidových novinách.

Text nazvaný “Když hnáty protínají lebku” až do svého závěru dává smysl jako pochopitelná reakce novináře, který neklouže jen po povrchu prvních vjemů. Exkurze do historie jednoho vizuálního symbolu je zcela určitě plnohodnotný příspěvek do emotivně vyhraněné diskuse. Tedy až na poslední odstavec.  Než k němu novinář dojde, dozvídáme se, že obrázek, který měli chlapci z kapely Ortel na košili při přebírání Českého slavíka, tedy kosti zkřížené za lebkou, používali mj. příznivci jednoho chudého fotbalového klubu bouřícího se proti těm bohatším. Do znaku si ho kdysi vetkli také hlavouni organizovaného zločinu a v různě modifikované podobě piráti. Závěr pana Čápa je, že v obecné rovině se tudíž z historického hlediska jedná o znak pro vyjádření rebelství a vzdoru. Éra jednotek SS byla jen takovou hrůznou výjimkou.

A pak to přijde: Tomáš Ortel v minulém století vystupoval s neonacistickou skupinou, na krku dodnes nosívá ozdobu ve tvaru německého válečného kříže a averze vůči jeho stylu je představitelná. Usvědčovat ho ale ze sympatií k německým jednotkám SS na základě pirátské nášivky na jevišti v Karlíně je mimo mísu. Tak si to shrňme: Tomáš Ortel vystupoval s neonacistickou skupinou, na krku nosí německý válečný kříž a o textech jeho kapely se ani právníci nemohou shodnout, jestli jsou víc rasistické nebo xenofobní. A tyto indicie by měly napovídat, že se jedná o fanouška fotbalového klubu ze sedmdesátých let, piráta nebo rozevlátého rebela? Vážený pane Čápe, když něco vypadá jako kachna, chodí jako kachna, a kejhá jako kachna, bude to kachna.