Palermo - Book of Ethics ... tvůrce Martin Kohout

Palermo – Book of Ethics … tvůrce Martin Kohout

Martin Kohout: V jeho případě by slovo režisér bylo příliš limitující. Vystudoval sice kameru na FAMU, ale v průběhu studia si uvědomil, že profesně mu nic neříká a nadále ji využívá spíše jako prostředek uměleckého sebevyjádření. Prošel ateliéry výtvarníků Jiřího Davida v Praze nebo Gregora Schneidera v Berlíně, kde se usadil. Při práci rád využívá různá média. Za jedno z témat si zvolil nekomunikaci. Obsahem i formou zpracování hledá cesty ze zaběhnutých pravidel, k čemuž podotýká, že i stavění se do opozice proti nim, se člověk stává jejich součástí. V rozhovoru pro Český rozhlas také prozradil, že netvoří z popudu nějaké vize, ale spíše momentálního rozpoložení. Jeho asi nejznámějším dílem, vybraným Guggenheimovým muzeem mezi nejkreativnější video příspěvky na YouTube, je “Moonwalk”. Pokud si ale procházíte internetové stránky Martina Kohouta, narazíte na mnohem zajímavější kousky.

Podoba videoklipu vychází z jeho dosavadní tvorby. Konkrétně ze série video záznamů “Watching Martin Kohout”. V nich zachycoval své (ne)reakce při sledování rozličných příspěvků na YouTube, kam posléze vzniklá videa také umísťoval. V průběhu jednoho roku se takto natočil více jak osmsetkrát. Tentokrát je ale přeci jenom něco jinak. Interesantní spojení s Palermo však není první spoluprací s domácími hudebníky. V červnu 2010 v berlínské The Future Gallery proběhla akce “Solo Show”. Ta sestávala z bloků několikahodinového hraní Tomáše Kopáčka (Mon Isomnie, Tempelhof, Black Tar Jesus) na kytaru v průběhu tří dní. Repertoár obsahoval skladby složené na motivy děl Martina Kohouta.

Palermo: Roman Štětina a Dominik Gajarský na sebe narazili na AVU. Založili spolu kapelu TABLE a pod tímto názvem si sami nahráli, masterovali a vydali v roce 2010 debut “We Are No Longer the Same”, s kterým předskakovali na pražském koncertu kanadskému projektu Caribou. Pod aktuálním názvem se právě objevilo “Monochrom EP”, jehož je vynikající track “Book of Ethics” součástí. V květnu by mělo následovat u amerického labelu Crazy Iris Records album “Still Life”.