POLICEJNÍ ŠLICHTA

POLICEJNÍ ŠLICHTA

Když je něco bílé, je to černé. Barevnou analogii použil v souvislosti s analýzou Milana Chovance už ministr spravedlnosti Pelikán, což ovšem neznamená, že by byla mimo. Kolega z vnitra totiž vskutku vykazuje známky deficitu zdravého rozumu, což mu snad ani nelze vyčítat. Horší ovšem je jeho automatický předpoklad, že podobnou nedomykavostí vodičů v mozku trpíme i my, voliči. Pokud si zadáte analýzu s předem chtěným výsledkem, nelze očekávat výsledek jiný. Neboť, jak jsme již byli opakovaně poučeni, naposledy při návštěvě prezidenta Číny, Policie ČR nechybuje. Tudíž těžko se budete jako její nejvrchnější šéf vytahovat s tím, že policejní prezident prezentuje šmejd, i když nad koncepcí strávil dle ohlasů příslušného poslaneckého výboru méně času než úpravou svého účesu. Tuhý gel se tak nadále o místo bát nemusí.

Ještě podivnější než nepřipravenost a rychlost s jakou má dojít k restrukturalizaci policie, je hlasitost řevu zloděje, aby chytli zloděje. V politikaření ANO definitivně porazilo zavedené strany. Kauza se stala politickou už ve chvíli, kdy ji jako první zveřejnily Lidové noviny Andreje Babiše, který si je vědom mediální moci a umí ji použít. Pořád však opakuje stejnou chybu, kdy rychleji mluví, než myslí, a tak, když mu nyní došlo (nebo mu spíše někdo poradil), že skutečně je v této věci jediným řvoucím politikem, vytáhl Sobotkovu složku a připomněl jeho politickou angažovanost při rušení finanční policie (FIPO). Jestli tím chtěl říct, že se chová jako on, znamená to za A, že Sobotka taky není politik, nebo za B, že Babiš je taky politik? Co odpověď, to coming out.

Také pan Šlachta opět prokázat svou mediální zdatnost. Přestože udělal to nejzbabělejší, co mohl, nálepka antikorupčního hrdiny mu zůstala. Ačkoliv jsme poslední hodiny neustále masírování erudicí, obětavostí, zaníceností a dalšími superschopnostmi, kterými vládne, před konečně pořádnou výzvou utekl jak malý kluk. Proč, když je všechno na nové koncepci tak špatně, nezůstal, aby zevnitř dokázal, že to skutečně špatně je? Proč alespoň nezkusil charismatem, kterým okouzlil, jak sama přiznala, i Lenku Bradáčovou, a superschopnostmi korigovat výsledek nové koncepce při jejím uváděním do praxe? Teatrálně a určitě s ještě větším humbukem mohl odejít až tehdy, kdy by se ukázalo, že to nefunguje. Pak by mu nemohl vyčítat nikdo nic.

A pak je tu pan ministr Pelikán, u kterého se obávám, že pro Andreje Babiše právě sehrává roli užitečného idiota. Místo křiku sice používá logicky znějící argumenty, ale jeho intervenci poněkud shazuje fakt podivné ztráty smyslu pro spravedlnost a vyšší princip mravní, když šlo o Čapí hnízdo. Ostatně stačí si vzpomenout na otazníky nad motivací původního znění jím připravovaného zákona o státním zastupitelství, aby nynější kritika byla brána s rezervou.

Na každé zprávě je zajímavé načasování. Má jedna nepřipravenost přikrýt druhou (EET už od 1.11.)? Je za tím snaha ANO o vyvolání předčasných voleb, které by se konaly spolu s krajskými? A na druhou stranu, není za tou ukvapeností, s jakou se reorganizace Policie ČR připravuje, vědomí, že se blíží odhalení mířící dovnitř sboru? Relevantní otázky nebo spekulace? Zatím jsme se dozvěděli, že policie má pouze jednoho kvalitního člena, který disponuje mocí větší než řádně zvolený politik. A přijde mi zvláštní mlčení ostatních příslušníků, kteří neméně obětavě pomáhají a chrání a skutečně nasazují své životy. To je neštve, že se tu vytváří takovýto podivný obraz jednoho z bezpečnostních sborů jako fanklubu jednoho muže? Jestlipak dostane plukovník Šlachta jejich hlasy, až bude případně na podzim kandidovat za ANO (jako nezávislý, samozřejmě) na hejtmana?