Sebrané news 2018

ÚNOR

Česká divadelní DNA nominace: Za výjimečný počin na poli nového divadla:
ANIČKA A LETADÝLKO
ARTPROPROSTOR
BLACK BLACK WOODS
FESTIVAL LUHOVANÝ VINCENT
GUIDE
KABARET VELÁZQUEZ
OPEN AIR PROGRAM
RECYKLITERATURA ŽIVĚ
μSPUTNIK
VENUŠE VE ŠVEHLOVCE
Vyhlášení 21.2.2018 La Fabrika

Nejkrásnější kniha roku 2017 nominace: Na začátku bylo 255 knih, na konci (19.4.) zbude po jednom vítězi v šesti kategoriích. Přehled nominovaných například na stránkách czechdesign.cz

Český lev TV sekce: Nejlepší televizní film nebo minisérie: Kozy léčí, Spravedlnost a Zádušní oběť
Seriály: Bohéma, Svět pod hlavou a Trpaslík. Vyhlášení 10. března

Nominace Anděl: Album roku: J.A.R. – Eskalace dobra / Mirai – Konnichiwa / David Stypka – Neboj
Objev roku: Mirai / Mydy Rabycad / Pokáč
Předávačka 20. 3., komentář mnohem dříve.

Nominace Thálie: Mimořádný jevištní výkon činohra: Dočkalová (Nora), Khek Kubařová (Interview ), Salzmannová (Jasno lepo podstín zhyna), Bambas (Krás(k)a na scéně), Finger (Homo Faber), Finta (Teď mě zabij) . Muzikál: Bílá (Sestra v akci), Grossová (Ples upírů), Hasprová (Rebecca), Pecha (Rocky), Režný (West Side Story), Rymeš (Chaplin). Předávačka 24.3. 

Kdo taky vyhrál Grammy: The War On Drugs za nejlepší rockové album (A Deeper Understanding), The National za alternativní album (Sleep Well Beast). The Weeknd za urban (Starboy), Kendrick Lamar za rap (DAMN.) a gramofonek má aj Shakira za latino pop album El Dorado.

Ceny české filmové kritiky rozdány: Filmem roku je Špína, dokumentem Richard Müller: Nepoznaný, nejlepším režisérem V. Kadrnka za Křižáčka, scénáristou B. Sláma za Bábu z ledu, hercem K. Roden za Masaryka a Z. Kronerová za Bábu z ledu. Audiovizuálním počinem roku je 8 hlav šílenství.

LEDEN

Astrální křest: Awali pokřtí dne 30.ledna 2018 v pražském podniku Cafe Time Music nové album Ad Astra. Písně z něj zazní v rozšířené instrumentaci, na které spolupracuje kapela Výplach a také flétnistka Klára Čížková.

EUROPEAN FESTIVAL AWARDS 2017: Nejlepším novým festivalem je německý Wacken Winter Nights. Cenu za line-up převzal Sziget. Best Small Festival vyhrál MENT (Ljubljana), Best Medium-Sized Festival pořádají v Nizozemí – Down the Rabbit Hole a Best Major Festival v Srbsku – Exit Festival. Za nováčka roku na festivalových pódiích byl zvolen Rag’n’Bone Man. Slovenská Pohoda proměnila nominaci v kategorii ekologického řešení. 

Nominace Český lev: Bába z ledu 15 nominací, Po strništi bos 13, Milada 10, Křižáček 9, Kvarteto a Špína 8. Nominace za nejlepší hudbu: Vladivojna La Chia (8 hlav šílenství), Irena a Vojtěch Havlovi (Křižáček), Aleš Březina, Drew Alan (Milada), Michal Novinski (Po strništi bos), Petr Ostrouchov Zahradnictví: Rodinný přítel). Vyhlášení vítězů 10. března.

Diktátoři hudebního tempa 2018: Sigrid, Rex Orange County, IAMDDB, Khalid a Pale Waves – to je oznámené pořadí pětice jmen připravených dle BBC způsobit v roce 2018 hudební zemětřesení.

Vzestup vinylů pokračuje: Podle zprávy agentury Nielsen rostl v USA prodej vinylů v roce 2017 oproti 2016 rychlostí devět procent. Nejprodávanějším titulem se stalo elpíčko od The Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, a to především díky luxusní edici, která v loňském roce vyšla ku příležitosti půl stoletých narozenin této klasiky.

Supraphon hraje prim: Supraphonské nahrávky kantát Bohuslava Martinů (Pražský filharmonický sbor) a kvintetů Antonína Dvořáka (Pavel Haas Quartet) jsou britským periodikem Gramophone nominovány na prestižní Gramophone Awards. Gratulace!

Ponorka po součástkách: Až do konce ledna točí u nás německá produkce seriál vycházející z filmu Ponorka (1981) Wolfganga Petersena. V osmdesátých letech přitom už jeden takový vznikl a natočil ho sám Petersen. Nový sequel režíruje Andreas Prochaska.

Aj, to bude mela: Aj Wej-wej přislíbil Národní galerii v Praze kurátorskou výpomoc s chystanou expozicí staročínského umění, jehož je sám sběratelem.

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2017: Ve sledovaných kategoriích film, scénář a režie se shodně utkají Bába z ledu, Křižáček a Špína. Další nominace zde. Výsledky: 27. ledna 2018

Nominace na ceny Vinyla (v kategorii DESKA): Enchanted Lands – Feed Goals, Kalle – Saffron Hills, Pacino – Půl litru země, Wild Tides – Sbohem a šáteček. Vítěz bude znám 21. 2. 2018

Nominace na Apollo: Cold Cold Nights – (The) Last Summer, Fiordmoss – Kingdom Come, J.A.R. – Eskalace dobra, Kalle – Saffron Hills, Kapitán Demo – Bez klobouku Boss, Role – Rána, Wild Tides – Sbohem & šáteček. Vítěz bude znám na konci února.