The Prostitutes - Zum Passer ... 80%

The Prostitutes – Zum Passer … 80%

Nevyvolává takové nadšení jako předchozí “Deaf to the Call”, ale pořád nabízí nadprůměrný zážitek, který potvrzuje každé další přehrání. Ten je nastolen nesnadno dešifrovatelnou atmosférou tajuplně přitažlivou stejně jako světlo žárovek pro noční můry. Přesto se nelze zbavit dojmu, že se ne úplně vše podařilo na nahrávku dostat a vyšlo přesně podle představ. Album tak má pro kapelu možná větší grády než pro posluchače.

Řízný začátek s “Nobody” střídá rozpačitě vyprodukovaný “Dream” představující dvě skladby v jedné. Country nádech u následujícího bengálu “Meet You in the Morning” je sice fajn, ale všeho moc škodí (“Freedom Room”). Elektronika v “I Feel the Same Way Too” působí ve vztahu k ostatním položkám trochu nepatřičně (stejně jako závěrečná “Swan Call”). A obecně, v písničkách, kde tempo spadne dolů, se vytrácí výhoda syrového zvuku, který zajišťuje větší autenticitu nahrávky. U pomalých skladeb se ho zkrátka nepodařilo vyvážit s výrazem zpěvákovým, který v těchto pasážích nesnadno uniká teatrálnosti velkého vypravěče a z desky se náhle stává jeho další sólovka (“Chairman”, “Rain”).

 

Je to záhada, ale co by jinou desku položilo na lopatky, tady pracuje jako součást oné nesnadno dešifrovatelné atmosféry pro ni.

 

Kytarista The Prostitutes Martin Destroyer na svém blogu korigoval vyjádření právě Adriana Bella, že album zní jako z léčebny, na léčebnu s hodně děravým plotem. A ačkoliv je ten význam jinde, neodpustím si poznamenat, jaká škoda, že ty díry neslyšel i Bell.

V jednotlivostech lze mít proti “Zum Passer” zkrátka desítky výhrad (ještě jsem zapomněl na otravnou tamburínu v “Simple Song”), ale pak spustí “Nobody”, rozjede se “Rumble” nebo “Odyssey”, vygraduje song “Tagliatelle”, a dostaví se převažující pocit, že zas tak zlé to prostě nebylo. Je to záhada, ale co by jinou desku položilo na lopatky, tady pracuje jako součást oné nesnadno dešifrovatelné atmosféry pro ni. A pokud chcete mít z poslechu “Zum Passer” ještě o něco větší zážitek, doporučuji četbu celého výše zmíněného blogového příspěvku odhalujícího vznik jednotlivých písniček.