TOP 10: koho nezmeškat na festivalech

TOP 10: koho nezmeškat na festivalech

Flying Lotus (Pohoda) – kultovní hudební bytost. Vizionář, experimentátor a žádaný producent. Už jenom pomyšlení na složení playlistu, kdy lze očekávat naprosto cokoliv, rozechvěje každého milovníka progresivní muziky příjemnou nedočkavostí. A to, přiznejme si, dokáže dnes málokterý umělec.

Andreson .Paak & The Free Nationals (Hip Hop Kemp) – jméno, které za pár měsíců najdeme hodně vysoko ve výročních žebříčcích alb. Lednová nahrávka Malibu strhla hudební servery napříč žánrovým zaměřením. Od Pitchforku přes PopMatters až k RapReviews.com se nešetřilo chválou. A následující hostovačky u Jacka Garratta, Snakehips či u Tokimonsta potvrdili, že letos je opravdu ve formě. Do Hradce navíc zavítá s živou kapelou The Free Nationals, ve které usedá za bicí. Čeká nás hodně jazzy vystoupení a dost možná se staneme účastníky vrcholu festivalové sezóny.

Kaytranada (Grape) – když už padla zmínka o lidech, se kterými letos spolupracoval Anderson .Paak, musí se mezi ně počítat i Kaytranada. Zázračný talent vyzdvihovaný před třemi lety tolik do nebes, až z toho upadl do deprese a na prvotinu jsme si museli počkat až do tohoto května. Vyplatilo se. Před rokem za něj na Pohodě zaskočil Hudson Mohawke, což ve finále můžeme vlastně označit za výhru, protože až teprve teď je Kaytranada umělcem, na kterého se aktuálně soustředí hodně pozornosti hudebního světa, co už ho po poslechu debutu nemá jen za nahodilou internetovou star.

James Blake vs. Alex Vargas (Pohoda) – velmi zajímavá příležitost porovnat ve velmi krátkém sledu vystoupení učitele a žáka. James Blake jako ikona žánru a Alexis Vargas, který stejně jako mnozí před ním zkouší jít v jeho stopách. Jenomže právě na rozdíl od mnohých, co jen vyplňovali něčí otisk, má letošní objev potenciál ho překreslit. Pomáhá mu v tom zejména uhrančivý a silný hlas. Jestli je za tou stoupající září i něco víc, lze odhalit v Trenčíně.

The 1975 (Rock for People) – mimořádný rok zažívá nejen sama kapela, ale také její fanoušci, pro které si připravila překvapivý žánrový obrat. Spekulace nakolik se tato otáčka přemění v sebedestrukční vír, tím nejráznějším způsobem utnuli právě fanoušci. Ti vynesli novinkovou desku na první místa hitparád a bylo vymalováno. Schválně, kolik nás asi bude v kotli z těch, co na ně pařili v říjnu 2014 v Meet Factory?

Tom Jones (Benátská!) – synonymum dokonalého letního festivalového zážitku. Čirá zábava v tom nejlepším smyslu slova. Tady snad ani není, co dodávat.

Xenia Rubinos (Pohoda) – po její návštěvě Prahy v listopadu 2014 jsem napsal: Xenia Rubinos je hodně divoká verze Alicii Keys. Energetická bomba s dravým hlasem jako zbraní hromadného ničení. Ještě omylným, svěžím, nespoutaným. Stačilo jedno gesto, zasyčení a do té doby vyčkávací diváci přistoupili až k ní, aby se nechali strhnout nakažlivým hudebním entusiasmem. Byli jsme při tom, kdy se rodí hvězda. Sám jsem nadmíru zvědavý, co se za těch dvacet měsíců změnilo, přičemž tajně doufám, že nic.

The Vaccines (Colours of Ostrava, Pohoda) – prošvihli jsme jejich raketový start, kdy se našim festivalům tak nějak vyhnuli. V roce 2011 zaujali, zněli hodně sirově, přinesli novou energii. První deska byl toho letopočtu nejprodávanějším debutem. Ale ani s druhou se na ně nezapomnělo, jak původně předvídali skeptici vidící v nich jen módní záležitost. Vysloužili si nominaci na Brit Awards v kategorii Best Live Act 2013 a k nám přijíždějí s dozvukem tour k loňskému doposud nejlépe hodnocenému albu English Graffiti. Je nebo není dobře, že přijíždějí až teď?

Jake Bugg (Trutnoff, Grape) – zato tenhle mladík přijíždí tak akorát, neboť čtveřice jeho letošních singlů je docela slušnej závar motající hlavu a bude dobré se naživo přesvědčit, jestli za to nemůže jenom skvěle odvedená práce na produkci.

A další desítky zahraničních i domácích jmen, protože ta letošní sezóna je ta nejlepší a nejzajímavější za poslední léta. Užijte si ji!

Festivaly 2016 – aktualizovaný přehled