Třikrát Charlie Goodger

Třikrát Charlie Goodger

Původně jsem chtěl napsat pouze o jednom videoklipu. O tipu na výlet do Bournských lesů v jihovýchodní Anglii, kde Lisa Hannigan nacvičuje choreografii Guillerma Martina Nama. O kameře, která ji při tom zachytila. A právě bližší průzkum práce kameramana Charlieho Goodgera může za to, že nakonec je ten článek o videoklipech třech. O pomyslné trilogii sugestivního zachycení moderního tance ve volném prostoru v kontrastu s dechberoucí nehybností. Vzájemné napětí mezi těmito krajními body lidského konání tvoří samostatnou krajinu příběhů, která tyto videoklipy posouvá za hranice reklamního spotu na nový singl.

 

 

Charlie Goodger vystudoval kameru na National Film and Television School v Beaconsfieldu. Tedy školu, u které v profilu na Wikipedii nechybí hned v úvodu zmínka o čísle jedna v žebříčku nejlepších filmových škol sestaveném prestižní mediální značkou The Hollywood Reporter v roce 2014. O rok dříve vyhrál absolventský film Charlieho Goodgera “Z1” The British Independent Film Awards za nejlepší krátký film.

Také následující videoklip režírovaný Geejem Owerem pro duo Honne se může pyšnit oceněním. Na London Independent Film Festivalu 2015 byl vyhlášený jako Best Music Video. A že na tom má z velké části zásluhu právě kamera, lze vyvodit od prvních záběrů. Způsob, jakým Goodger snímá náročnou taneční choreografii ústředního páru, kdy se soustředí spíše na dynamiku pohybu a detail než na plynulost a celistvost choreografie, nepatří zrovna v této filmařské kategorii k tradičním postupům.

 

 

Poslední z vybraných videoklipů spadá datem výroby mezi dva předešlé. Je vlastně pravou příčinou tohoto textu. Konkrétně jeho poslední minuta. Strhující taneční číslo na skalních útesech, kterým film vrcholí. Dokonalá symbióza muziky, choreografie a všech tvůrčích složek, kdy režii a střih měl na starosti opět Geej Ower, stvořila nezapomenutelnou pasáž rezonující v mysli ještě dlouho po posledním záběru. Dokonalé dílo. A pokud by vám to nedalo, tak ano, tanečník Fionn Cox-Davies vystupuje i v “All In The Value” a je to zároveň on, kdo měl na starosti pohybovou složku. Jednoznačný útok na další výroční cenu.