V očekávání ... CZ alba 2018

V očekávání … CZ alba 2018

Následující výčet není ani zdaleka vyčerpávajícím přehledem. Nabízí jen několik potencionálně zajímavých desek z domácích luhů, hájů a sídlišť, které by se měly letos objevit. Uvidíme, kolik z nich nakonec promluví do zdejšího výročního žebříčku na sklonku roku.

Android Asteroid – v roce 2014 vydali vůbec nejlepší domácí album. Od té doby se čeká na jeho následovníka. Mlčení bylo částečně prolomeno letos v dubnu skvělým vystoupením v roli předskokanů, když do Prahy zavítal Thundercat. Novinka se však nakonec objeví až letos, a to na labelu Indies Scope.

Vyhlídky: V žánru černé muziky u nás nemají konkurenci a novinkou svou pozici jenom upevní.

Barbora Poláková – opět pod producentským dohledem J. P. Muchowa se bude snažit navázat na předešlou nahrávku, která sice vůbec nebyla marná, ale prostor na zlepšení měla pořád ještě v rozměrech menší skladovací haly.

Vyhlídky: Pokud odpadne singlová roztříštěnost a nevyváženost výrazu a stylového zaměření debutu, může z toho vzejít velmi silná deska.

dalekko – “Hudba budoucnosti” měla být už letos, ale v průběhu loňského roku postupně přicházely jen singly, které probouzejí zvědavost.

Vyhlídky: Ambiciózní posouvání vlastního zvuku a hledání nových teritorií si může vybrat svou daň v podobě překombinované skrumáže jednotlivých singlů nebo se dosavadní náznaky až teprve v dlouhohrající nahrávce propojí do srozumitelného celku.

Ghost of You – největší domácí talent a pořád ještě velký příslib do budoucnosti, který se tu objevil za poslední léta. Kapela následovníka vychvalovaného debutu neuspěchala a zvolila u nás ne příliš zavedenou praxi vyzkoušet nový materiál nejprve na koncertech. “Black Yoga” tak vychází až letos, po třech letech od “Glacier and the City”.

Vyhlídky: Jen ty nejlepší. Ghost of You si dál pojedou to svý. Dá se očekávat posluchačsky náročnější nahrávka plná zákrut a upevňování hudební identity. Jestliže udrží míru experimentování na uzdě a pohlídají si dramaturgii alba, bude to mimořádný zážitek.

Lucie – vůbec nejočekávanější deska za poslední dekády. Dojde na lámání chleba, které už snad tentokrát nezažehne nové spory o míře autorství a úspěchu jednotlivých členů kapely.

Vyhlídky: Spojení silného názoru Davida Kollera, filmové melodičnosti Michala Dvořáka, punkové zastydlosti Roberta Kodyma a hudební hračkárny P.B.CH. by mohlo přinést zvukově nekompromisní album, které ukáže všem ostatním záda.

Sunflower Caravan – Oficiální informační toky neuvádí ani přibližné datum a tak není jisté, zda skutečně album “Corners” letos vyjde, ale každopádně během říjnového vystoupení na benefičním večeru Cesta domů z něj Sunflower Caravan odehráli hned několik nových skladeb, při kterých se člověk chtě nechtě musel postavit do pozoru.

Vyhlídky: Pokud bude celá novinka znít podobně jako těch pár kousků při živém provedení, bude se o ní hodně mluvit.

Vees – Dle zprávy z jejich fb profilu, nahráli v listopadu poslední, ale opravdu poslední stopu do nový desky. Výtečný singl “Landscape” leccos předznamenal, tak snad se to otálení vyplatí i v případě celého alba.

Vyhlídky: Černý kůň roku, který může jen a jen překvapit.