Videoklip týdne: Daktyl - Stay ... režie David Dutton

Videoklip týdne: Daktyl – Stay … režie David Dutton

Příběhy se dají vyprávět různým způsobem. Pokud je vyprávíte prostřednictvím videoklipu, fantazii se meze nekladou, a to ani po technické stránce zpracování, neboť krátká stopáž toho snese víc než ta celovečerní. Dívat se sto minut na lámané, roztahané a vůbec všelijak pokroucené obrazy, by bylo k nesnesení. Tři a půl minuty se vydržet dají, i když i tak se vkrádá otázka, co z té vizuální kaskády je banální pseudoumění postprodukce a co skutečně inovativní přístup.

David Dutton točí takové mediálně nenápadná videoklipy. Ale když už se mu dostane ze strany příslušných internetových serverů pozornosti, není pak nouze o uznalé plácání po ramenou. Trochu nečekaně se Dutton hlásí k oblibě magického realismu, který má spojený s filmy Faunův labyrint či Big Fish. Jakási jiná vrstva reality nebo respektive odlišný způsob vnímání skutečnosti jsou jeho poznávací znaky. Ale rozhodně nepředstavují celé tvůrčí rozpětí. Vždyť například největšího diváckého ohlasu se David Dutton dočkal za 8-bitovou herní animaci, prostřednictvím které převypravuje ikonické filmy či televizní seriály od Matrixe po Stranger Things.

Daktyl vlastním jménem Rich Lonbay. V roce 2015 mu věnoval profilový článek Rolling Stone, když ho zařadil mezi deset mladých umělců měsíce dubna, které bychom měli znát. Jeho tvorbu doporučoval fanouškům SBTRKT či Flying Lotus. On sám se považuje za fanouška rané produkce takových jmen jako Digital Mystikz, Benga, Skream. Aktuálně má před sebou jarní západoevropskou tour, která zasáhne Francii, Švýcarsko, Španělsko, Belgii, ale také Itálii, a to celé jako předskokan projektu Bonobo.