Zabelov Group - Madhouse Session EP ... 65%

Zabelov Group – Madhouse Session EP … 65%

Každý z Vás je recenzent! Poslechněte si a ohodnoťte pod textem EP “Madhouse Session ”! (průměrné hodnocení čtenářů: 100%, počet hlasujících: 39, poslední hlas: 4.1.2021 @ 20:32)

V roce 2018 způsobili na tuzemské hudební scéně malou senzaci. Album Eg se za daný letopočet prodralo na ta nejvyšší místa řady výročních žebříčků. Stalo se také druhým nejlepším ve zdejší anketě KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2018 a její čtenářskou část dokonce vyhrálo s průměrným hodnocením 99,84%! Následující rok tak postavil Zabelov Group před řadu koncertních a festivalových výzev (domácích i těch zahraničních) spjatých s úspěchem alba. Hlavní výzvou je ale vždy po takovém úspěchu následující nahrávka.

Duo Zabelov Group na to šlo od lesa. Možná si vědomo té nálože, rozhodlo dopřát ještě trochu prodlouženého času a zároveň potvrdit svou pozici. Ujistit fanoušky, že nezahálí. Aktuální Madhouse Session EP je živou nahrávkou doprovázenou sugestivním obrazovým záznamem Tomáše Vlčka, a to pro všechny čtyři skladby. Bylo to šťastné rozhodnutí. Fascinující hudební kooperace mezi Janem Šiklem a Romanem Zabelovem tu totiž má navrch nad samotným obsahem. 

Pozitivní na Madhouse Session je provázanost všech skladeb. Mnohem lépe zní v celku, který lze označit jako koncepční živelný výkřik se třemi nádechy. Výkřik bourající zeď izolace. Kdo chce, nalezne během pětadvaceti minut hudby jeho původ, vznik i proměnu. EP je vnitřní cestou jednotlivce od přijímání daného po osobní procitnutí a vzpouru proti naočkované mentalitě stádnosti. 

Hudebně jde však o poměrně krotkou záležitost přimykající se mnohem více k hlavnímu proudu, než bychom od tvůrců čekali. Forma už není tolik rozvolněná a jazzově hravá. Mnohem více je slyšet příklon k alt popu nebo post rocku se všemi těmi nekonečnými jednotvárnými plochami a refrény pod pokličkou. Rozbití těchto ploch občasnými stop time výhybkami sice udržuje pozornost, ale to je málo. Způsob, jakým do hudby vstupuje a intervenuje v ní vokál Romana Zabelova tu navíc hodně připomíná styl práce např. Lenky Dusilové. Madhouse Session zkrátka postrádá všechny ty originální a osvěžující prvky, které mělo album Eg.

Úplně jiného zážitku se vám však dostane, když půjdete cestou obrazového záznamu. Výtvarný minimalismus si vystačí s igelitem a barevným nasvícením jako jednotícími prvky všech čtyř klipů. Cokoliv dalšího by stejně  nefungovalo, protože tím stěžejním bodem vyprávění je interakce hudebníků. Výsostných muzikantů, které je radost sledovat při práci, a to taková, že v této podobě se zdá být celé EP tak o polovinu kratší.

Očekávání vůči těm, kdo dokáží bez ohledu na obor zaujmout, jsou vždy větší než vůči zbytku pelotonu. Může se to zdát nespravedlivé, ale obdobný pocit mohou mít i ti na chvostu, pro které je nepochopitelné, že jich si nikdo nevšímá.

Jaké hodnocení si zaslouží EP Madhouse Session?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...