"Zazpívám vlastní píseň"

„Zazpívám vlastní píseň“

Všeobecně rozšířený názor, že formát pěvecké talentové soutěže je out, se tvrdohlavě snaží rok, co rok vyvracet jejich strůjce Simon Cowell. Vybral si k tomu anglickou verzi X Factoru, ve které stále usedá mezi porotce a s každým novým ročníkem mění pravidla ve snaze zůstat přitažlivým formátem i pro novou generaci diváků. A z dosavadního průběhu čtrnácté série se zdá, že by to tentokrát mohlo vyjít. Revoluce však nepřišla z mysli stvořitele, ale z vůle soutěžících. A jak ukázaly výsledky hlasování v průběhu prvního živého přenosu (28.10.), tuto vůli sdílejí také diváci.

Ne, že by se dařilo zastavit pokles diváků. Vždyť, co do jejich celkového počtu měla první epizoda vůbec nejnižší rating od rozjezdu první série v roce 2004. Nutno ovšem dodat, že i ten stačil, aby se start X Factoru stal nejsledovanějším pořadem celého víkendu na britských televizích. Tou skutečnou změnou, která se může lehce stát počátkem něčeho daleko většího, je zaklínadlo: Zazpívám vlastní píseň.

Už ze sestřihu úvodních předtáčených epizod se dalo vypozorovat, že songwriteři tentokrát dostávají nebývale mnoho prostoru. Také ze strany porotců ubylo po vyslovení této věty povytažených obočích a přemlouvání, aby si to soutěžící ještě rozmyslel. Záhy se ukázalo proč. Do dalších kol jich tentokrát postupovalo nebývalé množství napříč kategoriemi a ve hře zůstali i v sestavě pro živé přenosy, až nakonec hned ten první vyhrála jediná soutěžící, která zazpívala vlastní píseň.

Grace Davies jich představila v průběhu klání už několik. Ta vítězná přitom rozhodně nepatřila mezi její nejlepší (ale pořád slušný nadprůměr v porovnání s běžnou žebříčkovou produkcí) a ani její pěvecký projev nelze do této kategorie v porovnání se zbytkem pelotonu zařadit, ale zafungovalo to. Emotivní barva hlasu na pomezí Amy Winehouse a Adele, kterou ostatně připomíná také pohybem paží při zpěvu i postavou netypickou pro pop star, se divákům zadřela pod kůži.

Oznámení adresáta nejvyššího počtu hlasů bylo opravdovým překvapením večera. Po přehlídce plné dobře vypadajících či alespoň zpěvem do výše mířících typických čekatelů na hvězdnou budoucnost zvítězila ta, která spíše předpokládala, že dál neprojde. Mohlo by se zdát, že diváci už mají prostě dost imitátorů. Na potvrzení toho, jestli se jedná o skutečnou změnu preferencí v jejich posuzování, si však budeme muset ještě počkat. Už teď je ale jasné, že stojaté vody směřují do víru, jež může lehce semlít původní formát pěvecké reality show a zároveň stvořit vlivnou platformu pro původní autorskou tvorbu. Tedy to, po čem volali všichni kritici původního záměru. 

PS: Také vítězem druhého večera vysílaného v neděli 29.10. se stala jediná originální píseň.