Ale Funguju - Zmatené mysli ... 75%

Ale Funguju – Zmatené mysli … 75%

Každý z Vás je recenzent! Poslechněte si a ohodnoťte pod textem album “Zmatené mysli”! (průměrné hodnocení čtenářů: 95%, počet hlasujících: 1, poslední hlas: 28.10.2020 @ 18:53)

Tuhle nahrávku jsem poprvé slyšel na sklonku srpna a zaujala mě dost na to, abych ji na fb označil za album léta. Nyní jsem se k ní vrátil. Pozorně prošel všemi jejími minutami, určil si, co dělá ze Zmatené mysli výjimečný počin. Došel jsem ke stejnému závěru, jako v případě debutu od Hyny The Kid, je to uvěřitelná osobní výpověď, která nemusí vyvolávat pocity euforie z mimořádnosti poskytnutého zážitku, ale dokonale funguje na úrovni tvůrčího sdělení, a to navzdory tomu (nebo možná právě díky tomu), že se jedná o kompilaci tracků za čtyřletý časový úsek. Těch devět položek tvoří komplexní celek. Na jejich půdorysu je konstruován příběh, který v závěrečné třetině vygraduje do albové verze fenomenálního remixu skladby EXP pro projekt Tomáše Martínka TMA. 

Většina ambientních elektronických alb přináší vrstvení dlouhých náladových ploch, čímž vtahuje posluchače do vlastního světa fantaskních obrazů. Ale Funguju tento koncept obohacuje o melodické prvky, které zjednodušují celou produkci. Na druhou stranu v utváření vlastní kompozice skladeb dokáže občas postupovat opravdu pozvolna. Chvílemi tak dosahuje největšího zážitku minimalismem. Plynulými přechody se mu pak podařilo docílit efektu doznívajících skladeb v sobě navzájem. Za tím může stát i pečlivá dramaturgie a vhodně zvolené pořadí. Někdy však výše popsané fígle nevyjdou na sto procent a trackům zejména z úvodu desky chybí katarze, díky čemuž uchem jen volně prošumí. I tak však stojí za to, udělat si na Zmatené mysli čas. Srpnový verdikt rozhodně nebyl unáhlený.

 

Jaké hodnocení si zaslouží album Zmatené mysli?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...