Anna Bolavá - Do tmy ... poznámky ke knize

Anna Bolavá – Do tmy … poznámky ke knize

Román o sběračce bylin. Prosté téma, které je však ve skutečnosti krytím při hře o život a čtenáře tak čeká neobyčejně intenzivní zážitek s  dlouhým dozvukem v mysli po poslední stránce.

Do tmy je invazivním průnikem do mysli člověka dobrovolně odpoutaného od společenských konvencí z důvodu, který zůstane nevyřčen.

Korektnost mezilidských rituálů nahrazuje hlavní postava svobodomyslností. Očekávané chování nespoutaností i zatvrzelostí. Je to ale ještě opravdu ona, kdo tak jedná? Její svobodná vůle?

 

Sběr léčivých bylin má na člověka zhoubný vliv.

 

Útěky z epické reality do lyrických obrazů kvetoucích polí, luk a strání. Silně vizuální čtení s rostoucí předtuchou neodvratného konce.

Obratně a přesvědčivě napsáno se spoustou podrobností o sběru léčivých bylin, které však nikdy nesklouznou k pouhému encyklopedickému výčtu. Text totiž obohacují drobné detaily, které prokazují přímou znalost tématu. Obřad sběru. Vášeň, s kterou jsou činnosti sběračky popsány, je tak naprosto uvěřitelná. A nakažlivá. Vyvolává zájem.

Přirozeně zalidněná kniha osudy z našeho sousedství. Postavy, které žijí. Mají minulost. Jednají v souladu s ní, vycházejí z ní. Dá se u nich určit psychologický profil, logika v chování.

Magnesia Litera je v dobrých rukou. Snad už se ta pravá zahojila.