Dobrý boj, 5. série: Právo vs. Greatful Dead

Dobrý boj, 5. série: Právo vs. Greatful Dead

„Politika identity ničí Ameriku. Víš, co si myslím. Vše se točí kolem rasy.”
„Protože, dokud se nevyřeší rasa, nebude rovnost.”
„Ale rovnost nenastane skrz posedlost rasou. Nastane povýšením talentu nad průměrností.”
„Ale no tak, oba víme, že výchozí pozice je bělošská průměrnost.”

Dobrý boj je zpět. Seriál, který je ve svých tématech natolik aktuální, až se zdá, že je natáčen z týdne na týden. Zatímco podobně politicky laděné seriály jako Dům z karet nebo Viceprezidentka si vypůjčily pouze obecné charakteristiky jednání a dějů, aby je zasadily do fikčního světa, Dobrý boj se od počátku prezentuje jako v realitě přítomný seriál, který ji skrze právnické kauzy komentuje. A bez jakéhokoliv ostychu přiznává, že republikáni nejsou jeho oblíbená parta.

Coronavirus zastavil výrobu předchozí čtvrté série sedmým dílem z deseti, což byl vzhledem k chystanému odchodu dvou postav problém. Tvůrci si s touto překážkou poradili vcelku inovativně, když celý první díl aktuální série odprezentovali sestřihem, který uvozoval titulek Previously On… . Ve skutečnosti se však jednalo o nově natočené scény, které se nestihly pořídit pro předešlou sezónu. Díky tomu dostalo odůvodnění prořídnutí hlavních postav, které si v sestřihu ještě zahrály a paradoxně tím pronikly i do sezóny, pro kterou se s nimi nepočítalo. 

Pátá série se tak mohla plně rozvinout až druhým dílem. Očekávání byla veliká, neboť z politické scény byl mezitím odejit Donald Trump. Jak důležitým byl pro Dobrý boj hybatelem děje, ironicky okomentovala i představitelka hlavní role Christine Baranski, když ho jmenovala jako třetí jméno, které opustilo seriál. Ukázalo se však, že i nadále jeho připomínka v seriálu zůstane, neboť jednou z hlavních dějových linek je útok na Kapitol z 6. ledna, do kterého je zapleten manžel postavy ztvárněné právě Christine Baranski.

Velmi zajímavá linka se pak odehrává kolem hereckého nováčka v seriálu Mandi Patinkina, který, ač není soudcem, předsedá soudu, jež sám stvořil jako alternativu k oficiálnímu soudnímu systému. Vedla ho k tomu ztráta důvěry lidí ve státní instituce způsobená politickou reprezentací a výpadkem výkonu soudní moci během pandemie. Jde o hodně zábavný a do absurdna dotažený pokus domoci se spravedlnosti, při kterém právní argumentace zabírá méně než písničky od Grateful Dead. Řeší se autorská práva k fan fiction na námět Emily in Paris i pravost NFT tokenů.

Dobrý boj se dlouhodobě těší u kritiků vynikající pověsti a vyloženě je nezklamal ani tentokrát. Indie Wire hlásá, že jedna z nejlepších show v televizi se ještě nějak dokázala zlepšit a australský zpravodajský portál news.com.au došel k závěru, že pátá série je ještě ostřejší než ty předešlé. Přesto agregátory recenzí hlásí prozatím celkově nižší hodnocení, které však i tak zůstává hodně vysoko, když u Rotten Tomatoes je to 90% a u Metacritic 80%. 

Dobrý boj uvádí HBO GO.