Festivalový souhrn

Festivalový souhrn

Velké akce oznámily přesun na příští rok a spolu s tím začaly potvrzovat první jména. Malé akce vyčkávají a živí nadějí, že to letos vyjde. Částečné rozvolnění ale dá nejspíše vzniknout i novým festivalům těžícím ze zvýšené poptávky. Čeká nás každopádně zajímavé léto, které však může mít pro některé organizátory i hořkou příchuť bitvy o přežití. Výhodu mohou mít inovátoři a flexibilní týmy, co si vystačí s málem a spíše než o byznys jim jde o službu umělcům, fanouškům, živé hudbě.

Slovenská Pohoda přišla s konceptem pěti jednodenních festivalů s prozatím omezenou kapacitou na tisíc lidí. Pohoda on the Ground se bude odehrávat na trenčínském letišti od 7. do 11. července. Zatímco program hlavního pódia zůstává po všechny dny stejný a nabídne mladou britskou scénu (black midi, Black Country, New Road, Dry Cleaning, Pengshui), dramaturgii dalších dvou pódií dostaly na starosti pokaždé jiné dva slovenské hudební kluby. V této chvíli jsou již všechny dny vyprodané, ale během čtrnácti dní by se mohly v nabídce objevit nevyzvednuté vstupenky a čeká se, zda epidemiologická situace umožní navýšit kapacitu.

Velká Pohoda pak tento týden potvrdila, že přijede Nick Cave & The Bad Seeds. Stejné uskupení přivítá také pražský Metronome s datem konání od 23. do 25. 6. 2022. Prozatím se ví, že jej doplní Beck a Oh Wonder. Také Colours of Ostrava se přesouvá na příští rok, a to do termínu od 13. do 16. 7., účast potvrdili Twenty One Pilots. 

Rock for People se rovněž o své headlinery nemusí bát. 17. 6. 2022 vystoupí Fall Out Boy, o den později Green Day a Weezer. Nejvíc otazníků se aktuálně rojí kolem brněnského nováčka Pop Messe, který se stále drží letošního termínu 23. – 24. 7. a oznámených účastníků Modeselektor, Algiers, Soley, Sleaford Mods a dalších. Proběhne nebo neproběhne?

Dobrou výchozí pozici má Beseda u Bigbítu. Srpnový termín (6. – 7. 8.) by mohl pomoci k rozšíření počtu návštěvníků a vzhledem k nabušenému programu se tento festivalový klenot tak může lehce stát pro mnohé událostí léta. Potvrzeni stále ještě jsou Snapped Ankles, Flying Horseman, Freakin’ Disco a československý výkvět indie scény od Sinks, Viah a HRTL až po Katarínu Málikovou, Fenuine Jacks nebo Blame Your Genes a řada dalších. První porce vstupenek je pryč. Nyní se prodává dalších 400 lupenů.

Předprodej s omezenou kapacitou spustil také Okolojeles (16. – 17. 7.). Zveřejněn má tento dvoudenní podnik přes polovinu účinkujících (Billow, Člověk krve, Kurvy Češi, Bibione, …) včetně zástupců polské scény (Siksa, The Pau). Vstup je aktuálně za sympatických 450 Kč na celý festival.

Kdo by rád na pořádný festival už v červnu, nabízí se Hradecký slunovrat (24. – 26. 6.). Z Jamajky na něj dorazí reggae legenda Anthony B., ze Slovenska Fallgrapp a od nás například Lanugo, Prago Union, Beata Hlavenková a další a další a další. Bude zde také jedná z prvních příležitostí slyšet věci z právě vydaného alba Dirty Old Dogs.