Idea vs. DJ Fatte / Tempo vs. No Words Needed / 70% vs. 70%

Idea vs. DJ Fatte / Tempo vs. No Words Needed / 70% vs. 70%

Každý z Vás je recenzent! Poslechněte si a ohodnoťte pod textem album “Tempo”! (průměrné hodnocení čtenářů: 100%)

Každý z Vás je recenzent! Poslechněte si a ohodnoťte pod textem album “No Words Needed”! (průměrné hodnocení čtenářů: 100%)

Tempo je vystoupení z komfortní zóny. (Idea)

Když je v muzice rap jako vyjádření, člověk zapomene na krásu producentského řemesla, protože se soustředí hlavně na text. Poslední deska byla s rapperama, tak jsem měl nutkání zkusit udělat vinyl bez nich. I já sám rád poslouchám jen beaty, tak jsem musel udělat No Words Needed. (DJ Fatte)

Krátce po sobě vydali svá nová sólová alba dvě výrazné persony českého hip hopu se společnou minulostí. A obě představují své aktéry trochu jinak. Idea se svěřil do péče slovenských producentů, DJ Fatte se obešel beze slov. Výsledek je dvojitě jednotný a trochu paradoxní. Tempo má obrovský náboj, skvěle zní, dlouho jsem neslyšel zajímavější produkci ve službách českého interpreta (tady se trendy nesledují, ale vytvářejí). Všechnu snahu však shazují podprůměrné texty. Ty sice zapadají do bažiny aktuálního českého hip popu, ale že i Idea bude mlátit prázdnou slámu…? Nejděsivěji v tomto směru dopadlo na části rozdělené (jinak hudebně velmi ambiciózní) Piko, to je ve slovech bezradnost sama. Strach nad prezentací vlastního názoru opět převážil nad nezajímavou nicotou pěny dní. Jedna Identita jaro nedělá.

Rozhodnutí, ke kterému došel DJ Fatte, je pro jeho tvorbu osvobozením. No Words Needed ho představuje víc jako muzikanta. Návrat ke kořenům, k sobě samému. Možná až tímto albem si skutečně začíná budovat svoji značku. Posluchač má možnost ho lépe poznat. Cesta do hlubin. Odvaha se odkopat, žádné slovní berličky, jen beat. To se cení. Bohužel, devatenáct položek na albu není o tvůrčím kvalitativním přetlaku, ale o kvantitativní protržené hrázi. Nepodařilo se uhlídat dramaturgii, spád. To co na počátku bylo jednoznačně dobrým rozhodnutím se postupně převrací v nevýhodu. Deska se zplošťuje, chybí moment překvapení, jakýkoliv úkrok stranou, nečekaný zvrat. Chvályhodná hostovačka živých nástrojů mohla být mnohem pestřejší, dalo se víc pohrát s tempem. A i rozhodnutí žádná slova se dalo vyšperkovat například vokální ekvilibristikou jazzové improvizace.

Závěr? Tempo by bylo lepší beze slov a No Words Needed si jich klidně pár dopřát mohlo.


Jaké hodnocení si zaslouží album Tempo?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jaké hodnocení si zaslouží album No Words Needed?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...