James Graham Ballard - Betonový ostrov

James Graham Ballard – Betonový ostrov

 

Dostal se k úpatí náspu. Mával jednou rukou a volal na několik aut, která jela po silnici na západ. Ani jeden z řidičů jej nezahlédl, natož aby zaslechli skřehotání, které mu vycházelo z vyschlého hrdla. Pokusil se po náspu vyšplhat, ale po pár krocích se zřítil na hrbol, vyčnívající z blátivého svahu.

 

Jak moc sledujete při jízdě autem své okolí? Zastavili byste, když by na vás mával otrhaný muž s utrženým výfukem místo berle? Nebo jinak. Vaše autonehoda nezanechá žádné viditelné stopy. Zraněný uvíznete na zarostlém ostrově obklopeném rameny autostrády. Nad sebou desetimetrový násep. Jste bez mobilního telefonu. Profesní a soukromý život máte zařízený způsobem nevyvolávajícím paniku z vaší nepřítomnosti. Jakým způsobem přivoláte pomoc?

Spisovatel, který hrdiny rád vystavuje extrémním situacím, aby na jejich jednání ilustroval střet civilizace s jedincem, odlidštěnosti se základními lidskými potřebami, dostál svému zvyku a stvořil Roberta Maitlanda. Dobře zajištěného architekta s rodinou, milenkou a pocitem, že lepší už to ani mít zařízeno nemůže. V luxusním Jaguáru se řítí po čerstvě otevřeném úseku dálnice rychlostí, která zapříčiní jeho pád do propasti ostrova. Dílem okamžiku se tak z něho stává trosečník s tenčící se nadějí na záchranu. To vše na doslech civilizačního ruchu proudících kolon a na dohled městskému životu za okny paneláků.

Novela vyšla poprvé už bezmála před čtyřiceti lety. Přesto neztratila nic na aktuálnosti. Není přitom obžalobou moderního světa, ale daleko spíše jeho reflexí. Nesoudí, popisuje. Používá čtivou formu krátkých kapitol, která svým celkovým rozsahem dělá z „Betonového ostrova“ dystopický thriller pro jedno odpoledne s vyústěním do série otázek nutících čtenáře přemýšlet, jak by se zachoval na místě hlavní postavy.

O nestárnoucí výpovědní hodnotu knížky se opírá i připravovaná filmová adaptace. Děj posunul scénář Scotta Kosara do roku 2020, hlavní rolí se protrpí Christian Bale, a to pod režijním dohledem Brada Andersona. Všichni tři se potkali už na „Mechanikovi“, ve kterém Bale na hranici sebeobětování změnil svou fyzickou konstituci. A podobně trýznivý úkol ho čeká i nyní. Tedy snad. Přestože o projektu poprvé promluvil režisér už v roce 2011 a na světě je i první náhled plakátu, koluje kolem filmu virtuální ticho.