Killer Shoes (Kap Bambino - Devotion) ... režie NORTON

Killer Shoes (Kap Bambino – Devotion) … režie NORTON

Čerstvý vítěz LA Music Video Festivalu 2013. Kategorie? Nejlepší neoficiální videoklip. Jestli je na tom něco překvapivého, pak skutečnost, že se tato cena uděluje teprve třetím rokem. Dostupnost techniky, obliba video serverů, benevolentní vztah spotřebitelů k autorským právům. Tři z důvodů stojících za rozmachem amatérských režisérů mezi námi, který lze datovat někam k přelomu století. Pokud by ale někdo předpokládal, že vítězný videoklip v této kategorii se bude vyznačovat pouze minimem amatérských nešvarů, čeká ho překvapení. Laťka je hodně vysoko. Stačí ostatně zadat do vyhledávače jméno režiséra a přečíst si například jeho životopis na LinkedIn.

Třicátník José-Maria Norton není rozhodně žádný zelenáč. A říkat mu amatére by odráželo spíše hloupost autora oslovení, než osloveného. V zábavním průmyslu se totiž pohybuje už hezkých pár let. Nejdříve před kamerou, pak za ní a mezitím čáry a kouzla v postprodukci. Jeho krátký film “Celeste” pak vyhrál cenu na Manhattan Film Festivalu 2012. Neoficiální videoklip v jeho podání proto znamená pouze skutečnost, že se ho o něj nikdo neprosil. Nikoliv neumětelské školní cvičení.

(Pro zajímavost: oficiální videoklip ke skladbě “Devotion” je vítěznou prací vyhotovenou na základě výzvy francouzského elektronického projektu Kap Bambino umístěné na serveru genero.tv. A ten není ničím jiným, než takovou pobídkovou burzou práce pro začínající filmaře. No, vida.)