kult.mix doporučuje : Subject Lost - Shelter EP

kult.mix doporučuje : Subject Lost – Shelter EP

Za loňské album “Expo Nova”, které se ve zdejším výročním žebříčku přisálo k osmé příčce, obdržel nominaci v žánrových odbočkách Ceny Anděl (stejně jako za debut). Zda vyhrál, se dozví sedmého dubna. Už nyní je však možné se spolu s ním radovat nad novinkovým EP “Shelter” vydaném na vlastním labelu The Little Universe. Je to přitom sotva pár týdnů, kdy se objevila třípoložková nahrávka “Expo Nova Reconstruction” obsahující mj. alternativní verzi titulní skladby nominovaného alba.

Kdybych to měl vzít do absurdní hloubky, moje nadcházející EP mi trvalo udělat nějakých 8-9 let. Kruh se konečně uzavřel, a i když zatím vůbec nevím, kam tím směřuju, mám z hudby zase takovou radost jako kdysi, okomentoval EP Subject Lost na svém fb profilu. Od dosavadní diskografie se “Shelter” liší přimknutím k dnb. Čím se neliší, je kvalita.

Ačkoliv otevírá nový žánrový šuplík, nejde o žádnou revoluční změnu. Přechod je vůči dosavadní tvorbě natolik plynulý, že se zdá být přirozenou vývojovou cestou. Tracky zůstávají stále stejně vydatnou atmosférickou poutí za tím, co sám autor nazval radostí z hudby. Subject Lost se také tentokrát snaží vyhnout stereotypům a pátrá po existenci neprošlapané cesty v žánru, který má tendenci lámat se v kole. Nejblíže k jejímu odhalení se dostává v uhrančivé “NGC-558”, ale ani zbylé dva kousky nejsou marným vodítkem.

Až čas ukáže, zda jde o pouhý nouzový signál z přechodného úkrytu před rojem meteoritů nebo o zprávu z trvale zbudovaného přístřeší vesmírné stanice Subject Lost. Začíná být nicméně jasné, že jsme teprve na samém počátku rozpínavosti tvůrčího dosahu jednoho ostravského kosmonauta, který se o kyslík rozhodně bát nemusí.

East India Youth, Subject Lost – Palác Akropolis, Praha (25.11.2014)
Track Tip : Subject Lost & Harvy Dent – Nordica