Kult.mix komety 2021: Dirty Old Dogs

Kult.mix komety 2021: Dirty Old Dogs

Tři žánry, tři jména. Projekty, které v loňském roce zaujaly. Kult.mix komety 2021.

Kometa druhá: Dirty Old Dogs

Co spojuje všechny tři Komety? Nakousnuto to bylo v minulé představovačce a teď ještě přitvrdíme. Jsou u nich slyšet od úvodních tónů, od počáteční fráze, od prvního refrénu. Jsou hnacím motorem loňského alba, které se ale právě možná díky nim tak trochu rozpadlo. Ostatně sebekriticky o tom hovoří i sama kapela v odpovědích níže. Řeč je o emocích. Dirty Old Dogs na jejich základě umí vyprodukovat skvělé písničky, co je však důležitější, umí je vtěsnat i do živého hraní. Jejich setlist je horská dráha plná zákrut a jízdy hlavou dolů. Zdobí ho působivé muzikantství, nasazení a nakažlivá radost z právě teď prožívané euforie. A právě uplynulý rok je v tom všem posunul zase o level výš.

Co znamenal pro Dirty Old Dogs rok 2021?

Bylo to o desce Let’s Burn Heaven Again, kdy jsme mohli po dvou letech práce, zážitků, prožitků a zkušeností uzavřít pro nás důležité období a to právě zveřejněním této desky. Hlavně šlo však o novou éru samotné kapely, kdy jsme pozměnili sestavu a celkový způsob živého přednesu.

Který moment v uplynulém roce považujete pro svou hudební cestu za nejzásadnější?

Mohli bychom se bavit o momentech jako hraní na festivalech většího formátu, mediální zkušenost, spolupráce s vydavatelstvím, na vlastní náklady výroba vymazlených vinylů, hraní po boku větších jmen, organizace velkolepého křtu, atd. Avšak nejzásadnější to pro nás bylo, když jsme se rozešli s bývalým bubeníkem Vojtou Pietrem. S Člověkem s kterým jsme hráli dlouhých 14 let, už i v předchozí kapele Amorfia. Tahle velká změna rozjela sled dalších změn. Je to o lidech, o emocích, o tom co jsme prožili a umění se posunout citově dál. Tohle bylo v kapele to nejtěžší. Hodně věcí se potom posunulo a změnilo. Takže jde říct, že šlo o nejzásadnější moment naší kapely nejen v tomto roce.

Album Let’s Burn Heaven Again mělo pozitivní ohlas v médiích. Co vás v reakcích na něj překvapilo? A jak ho hodnotíte s odstupem vy?

S ohledem na to, že jsme si písně nahrávali sami, jsme byli mile překvapeni pozitivními ohlasy, protože způsobem jak se to točilo a tvořilo byl hodně punk. Taky i skrz velkých mezer v období kdy písně vznikaly a posléze se nahrávaly. Bylo to dost různé, každá píseň je jiná. Je těžké to brát celistvě. S odstupem cítíme, že deska není dostatečně dobrá, je tam hodně chyb a podle toho co běžně posloucháme, co bychom chtěli poslouchat, tak je ta hudba na desce těžký průměr. Pocity, zážitky a události ke každé písni už polevily, jsou uzavřeny, tak se dá na desku nahlédnout s chladnou hlavou. Je to emoční album a pokud posluchač neprochází zrovna citlivým obdobím a není emočně naladěn, tak se může dost nudit.

Koho jste pro sebe objevili v roce 2021?

Vypíchli bychom jednu kapelu, která se ještě trošku před sluchy lidí záměrně schovává. Jde o kapelu Synové Smrti. Seskupení členů z kapel Nylon Jail, Lebanon a Prago Union. V čele s kytaristou a zpěvákem Romanem Vičíkem z Nylon Jail. Párkrát jsme s nimi měli možnost si v roce 21 zahrát a kombinace smutno veselých melodií, temného country, českých textů s pocitem nostalgie 90. let a jemnou špetkou vtipu nás dost baví. Myslím, že rok 22 bude jejich.

Jaké jsou plány na rok 2022?

Určitě chceme ještě pořádně projet kluby v ČR s novou deskou, protože jsme to v předchozím roce pořádně, skrz covidové omezení, nestihli. Potom se chceme spíše zaměřit na sousední státy. Na jaře jedeme se spřízněnou kapelou Greynbownes na menší tour po Polsku. Před 2 lety jsme byly takhle v Německu a je to velký rozdíl, než hrát v Česku. Cítíme se lépe v zahraničí než u nás doma.  

Kult.mix komety 2021: Zapomělsem