KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2017

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2017

Desítka nejlepších alb za uplynulých dvanáct měsíců je vskutku žánrově pestrá. Více než v letech minulých bohatá na osobité i osobní hudební zpovědi a (sebe)reflexe. A co obzvláště těší, jde o silnou přehlídku způsobů, jak se vypořádat s dlouhohrající nahrávkou, aby měla smysl. Také v tomto směru se jedná o nečekaně štědrou nadílku. Díky všem autorům a interpretům za jejich um a odhodlání se o něj podělit. Měli jste dobrý rok.

10. Kill The Dandies! – Ron Ron Ron
Dokonale zvládnutý mix otrávené laxnosti a teatrálního snobství. Přitažlivá dekadentní póza. Kill The Dandies! jsou na novince s impozantním majestátním zvukem stylově přesní. Hlídají si výraz, který nahrává vnímání alba jako konceptuální záležitosti přesahující hudební událost.

09. Cermaque – Neboj!
Na albu se podařilo docílit efektu pomyslného oblouku, který se nenápadně klene od první skladby až po předposlední devítiminutový opus končící v bezmála terapeutickém dovětku od izraelského pianisty Guye Mintuse. Pevný názor v textech, hledání nových cest v hudbě. “Neboj!” sice není dokonalým albem, ale důležitým a potřebným pro domácí scénu je zcela určitě.

08. De Zrechts – Cesta
Skutečně dobrých domácích hip hopových alb bylo v roce 2017 pomálu. Většina interpretů a producentů zabředla do nevábné bažiny hip popu a ve prospěch honby za počtem lajků či diváků sotva odrostlých základní škole zcela rezignovala na osobní výpověď, čemuž odpovídá i jejich repertoár složený z typově naprosto zaměnitelných mainstreamově neškodných tracků. To De Zrechts jsou jinde. Koncepční nahrávka s vyspělou produkční stopou, která drží pohromadě, nenudí a má obsah. Tohle je c(C)esta!

07. Květy – Komik do půl osmé
Kapela obměnila a okleštila sestavu a vydala album, na kterém se znovu tak trochu hledá. Nevázaně a jakoby v přímém přenosu. Námluvy s elektronikou si v podání Květů uchovávají dojem momentálního nápadu a improvizace včetně rizika, že ne vždycky to vyjde. Co však neselže nikdy, je svět Martina Kyšperského, který hudební výpadky nahrazuje v textech svou obvyklou dávkou epické lyričnosti všedního dne.

06. Pretty Old Sound – Wide Open Window
Materiálová hrubost, neopracovanost, antipodbízivost. Emoční hluk. Jejich hudební open-minded instruktáž se stala s druhým albem ještě více specifickou a svébytnou záležitostí. Pryč jsou neustálé prolínající se vrstvy, které dusily debut. Tohle je hardcore psychedelie bez kompromisů a Pretty Old Sound se jejím prostřednictvím zařadila definitivně mezi nejpoutavější domácí tělesa. 

05. Cold Cold Nights – (The) Last Summer
Parta kolem Jakuba Jiráska (J) Cold Cold Nights nahrála nenápadné album, které se klene nad krajinou emocí ve vybroušených aranžích, co dokáží z tiché intimity vyvolat zvukovou bouři s majestátným hromobitím dechových nástrojů. Letní bezstarostnost v konfrontaci s melancholií nastupujícího podzimu. Konec posledních prázdnin. Přerod věku. “(The) Last Summer” je kompaktní, sevřený a gradující deníkový román.

04. Philip TBC – Indian Beatology
Každý správný žebříček by měl mít svá překvapivá místa. Tohle je jedno z nich. Chodil jsem kolem téhle desky tak trochu přezíravě s averzí vůči všem mužům a ženám, kteří se v rámci klišé západního světa vydávají do Indie za duchovním poznáním a duševní obrodou, ale hned v průběhu prvního poslechu jsem se musel kát. Indian Beatology sice má svá problémová místa, ale ta jsou bohatě překryta celkovým dojmem. Tohle není jen hudební deník plný zvukových stop pořízených přímo na místě, ale také breviář po současné elektronické scéně se spoustou nečekaně silných tracků ať už po stránce atmosféry, nebo po stránce vyloženě hitových záseků.

03. Načeva, Tentato, Five – Průvan v hlavě
Pod autorstvím bronzového alba jsou uvedena tři jména. A pokud jsme u většiny podobných konceptů navyklý na jasnou dominanci ústřední postavy, kterou by měla v tomto případě být Monika Načeva, pak “Průvan v hlavě” dokazuje, že existují ještě osobnosti myslící to s rovnocenným podílem vážně. Nicméně jsou to slova, která táhnou desku ještě výš, když naprosto kongeniálně souzní z post dubstepovou hudební náladou tvořenou skrze beatbox, samply a scratche, jejichž technická neživá podstata se v civilizačních tématech písní odráží.

02. Zrní – Jiskřící
Nejdřív to jenom tak doutná. Když ale ve trojce Jiskřící Bůh odpálí petardu, je to počátek velkého třesku hudebních eskapád a nespoutané energie. Starý zdi zmizely a vše je dovoleno. Jiskřící plavidlo pohánějí spodní proudy repetic tanečních rytmů. V podpalubí archy probíhá zrod nového světa, zatímco někde tam venku uprostřed deště bojují mluvící stroje. Všichni přežijou, všichni chcípnou. Tanečníci, rakety a baletky. Tohle je velký a neuchopitelný. Brutální svoboda.

01. BERÁNCI A VLCI – BERÁNCI A VLCI
Když už byla u čtvrtého místa řeč o překvapivých místech výročních žebříčků … Můžete se udělením titulu KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2017 právě této nahrávce cítit zaskočeni, ale jakmile se pustíte do jejího poslechu a setrváte u něj po celých pauzami mezi jednotlivými písněmi nepřerušovaných padesát sedm minut, budete odměněnI mimořádným zážitkem, po kterém budete mít jasno. Už jenom ta tvůrčí sestava: Ženský sbor z Kudlovic, Ruky na dudy, Jitka Šuranská Trio a Sdružení nezávislých jazzmanů dává tušit o jak nevšední záležitost se jedná. Lidovky, folklór, jazz. Experiment, který se mohl zvrhnout, ale místo toho je naprosto strhující hudební jízdou po dálnici spojující naše kulturní kořeny se současností. Od tradičního pojetí, přes zběsilý útok elektrickou kytarou po hravě jazzové variace. Radost, radost, radost!

2010: Clarinet Factory – Out of Home / 2011: Lenka Dusilová – Baromantika / 2012: The Prostitutes – Deaf to the Call / 2013: Black Tar Jesus – Other / 2014: Android Asteroid – Íkaros / 2015: Please The Trees – Carp / 2016: Prago Union – Smrt žije! / 2017: Beránci a vlci – Beránci a vlci