KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2018

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2018

10. Dukla – Život perfektní
Čistokrevný indie pop, naivistické texty, moderní zvuk. Všechno to do sebe velmi dobře pasuje. Žádný Nagano, ale i tak puk v bráně.

 

09. Jested – Soundtrack 0
Nakažlivý klid i hluk vzbouřených kytar. Snaha o tvůrčí vyjádření a osobitost.

 

08. Metronome Blues – Vicious Circle
Šamanství, psychedelie, hutná rytmika. Poetický překlad názvu alba zní Bludný kruh, a pokud do něj vstoupíte, nejspíše už nenaleznete cestu ven.

 

07. Molotow Moloch Quartet – Enter The Avoid
Co hledáte v hudbě? Jestli je to nenucená hravost v mistrovském instrumentálním provedení, která má schopnost odpoutat posluchače od okolního světa a přivinout ho k sobě v radostném objetí, pak byste se tomuhle albu rozhodně neměli vyhnout.

 

06. Dirty Old Dogs – Morning Wave
Hodinová mše za blues v podmanivém podání. Civilnost, uvěřitelnost. Kompaktní zážitek.

 

05. Cermaque – Teorie dospělosti
Velmi niterná a v hudebním doprovodu osobitá zpověď nemá daleko k fyzickému prožitku. Album se nevyhýbá ani vyloženě hlukovým či zvukově rušivým pasážím. Zhmotnění emocí, vyjádření nefungující komunikace, ozvučení nefunkčního vztahu.

 

04. Jakub Tichý – Aut
Jakub Tichý patří mezi nejlepší a nejzajímavější domácí textaře napříč žánry. Navíc se mu na deskách vždy podaří slova obalit bohatými doprovodnými aranžemi, takže jeho nahrávky zní jako deset multižánrových dohromady.

 

03. dalekko – Hudba budoucnosti
Koketování s elektronikou i rozostřené kytary. Nově nabytá hudební zralost a texty jako galerie rozpohybovaných obrazů. Sebevyjádření se hudbou.

 

02. Zabelov Group – Eg
Devět hudebních rozprav, včetně seznamovacího Intra, je jako pokec u piva v přeplněné hospodě, jehož intenzita se přelévá dle počtu vypitých škopků od rozjařené komunikace přes názorové třenice, nesouvislé mumlání až po tiché spiklenecké řeči o objevení smyslu života, do kterých od vedlejšího stolu vstupuje ženský hlas smyslnou francouzštinou. Hudba jako vesmírný program.

 

01. Ghost of You – Black Yoga
Nejspíše se musel stát ve studiu menší zázrak, že se vůbec podařilo tu hudební erupci převést do smysluplné nahrávky, která se v nespočet okamžiků rozpadá na tisíc malých kousků, aby se následně opět pospojovala do života schopného celku. Jestliže v mnoha recenzích dlouhohrajících desek oceňuji semknutost, práci s tracklistem, vytvoření gradujícího příběhu, “Black Yoga” mou mantru staví na hlavu. Tahle deska je zkrátka neobyčejně silná i bez všech těch atributů, aniž by však zároveň byla jen kolekcí singlů. Ano, trochu se z toho motá hlava. Hudba bez kompromisů.

 

2010: Clarinet Factory – Out of Home / 2011: Lenka Dusilová – Baromantika / 2012: The Prostitutes – Deaf to the Call / 2013: Black Tar Jesus – Other / 2014: Android Asteroid – Íkaros / 2015: Please The Trees – Carp / 2016: Prago Union – Smrt žije! / 2017: Beránci a vlci – Beránci a vlci / 2018: Ghost of You – Black Yoga

 

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2018 … NOMINACE