KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2019

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2019

10. Lazer Viking – Drag
Tak trošku jiný Lazer Viking. Přechod do klidnější a srozumitelnější polohy s sebou sice nese klišé tradiční písničkové formy a možné zaměnitelnosti, ale i v ní hraje prim osobitý vokální projev přátelského chlapáka ze staré školy, který si zdařile podmaňuje posluchačovu pozornost. Navíc písnička The Last Waltz je nejsilnějším začátkem domácího alba za rok 2019.

09. Čau Česko – Sweetest Sensation
Neuchopitelnost a originálnost. Hledání cest. Působivá elektronická freakshow.

08. Billow – Seascape
Billow tímto albem pokračují směrem vzhůru na dohled dechberoucím okamžikům své tvorby.

07. Vypsaná Fixa – Kvalita
Jsou zpět! Po nepřesvědčivém albu Tady to někde je je Kvalita potvrzením, že ještě rozhodně neřekli všechno.

06. Prago Union – Perpetuum Promile
Podivuhodná výdrž ve schopnosti nahrávat dobrá alba a překračovat tak pruhy na zebře. Zastavit stát!

05. Muff – Fatalust
Jazzová observatoř nadpozemských hudebních jevů. Samply, saxofon, rocková nálož i postrocková hlučnost. Image nikdy nesmí přebíjet podstatu.

04. Mikoláš Růžička – Doma
Emoce v hudbě, hudba v emocích. A subtilní krása klavírních kompozic Mikoláše Růžičky (PIANO, Republic of Two) vyvěrá právě z nich. Polapené okamžiky křehkosti nového života. Melodie slunečního paprsku bloudícího dětským pokojem. Láska a odpovědnost. Štěstí a strach. Cello a varhany. Spodní mollové proudy pomíjivosti. Silná nahrávka.

03. The Truth Is Out There – All Little Revolutions
Čtyřicet minut bez slyšitelného zaváhání. Skvěle zvládnutá dlouhohrající nahrávka. Pestrá a přesto držící pohromadě. Melodicky srozumitelná i pro mainstreamového posluchače, za což může děkovat své až zázračné produkci, která rovněž dokázala nechat prostor náročnějším kompozicím, aniž by při tom sklouzla k akademičnosti. Po pravdě řečeno, tenhle soubor skladeb zní jako best of stadiónové kapely z anglosaského prostředí než jako druhé album nadějné party z Ostravy.

02. post-hudba – Není se na co těšit
Není se na co těšit vyniká tím, jak dokáže najít odpovídají formu svému sdělení. Všechno do sebe zapadá. Hudba, text a produkce mají stejnou důležitost. Na albu tak vedle sebe skvěle koexistují dvouminutové chuťovky s téměř devítiminutovým obžerstvím, přičemž by v prvním případě všechno nad dvě minuty bylo navíc a zkrátit onu devítiminutovou kanonádu, by byl nevyužitý čas a potenciál.

01. B4 – Plastová okna
Střídá se tu motiv deziluze z moderního světa, z nenaplnění očekávaného, a tíseň osobní vyčerpanosti s občasným vyrušením lyrických krajinotvorných obrazů. Přitom však žádné žalmy, ale hudební střízlivost plná nápadité elektroniky, která je podpořena skvělými texty a stáhnutým saxofonovým sólem. Výborné album do doby unavené demokracie. Internet hoří a po nás jen 404!

ZVOLTE DOMÁCÍ ALBUM DESETILETÍ!

2010: Clarinet Factory – Out of Home / 2011: Lenka Dusilová – Baromantika / 2012: The Prostitutes – Deaf to the Call / 2013: Black Tar Jesus – Other / 2014: Android Asteroid – Íkaros / 2015: Please The Trees – Carp / 2016: Prago Union – Smrt žije! / 2017: Beránci a vlci – Beránci a vlci / 2018: Ghost of You – Black Yoga / 2019: B4 – Plastová okna

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2019 … NOMINACE