KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2020

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2020

KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2020 … NOMINACE

10. Hyny the Kid – Hyny Life 

Poklid a vyrovnanost. Easy zvuk, charisma, vítězná snaha oprostit se od hip hopových manýrů. Samply od Travise Scotta nebo Huncho Jack a překvapivá hostovačka člena legendárního amerického tria CunninLynguists Deacona the Villaina. Hyny Life je zkrátka nenápadný malý klenot.

9. Tea Sofia – Stani 

Jestli něco charakterizuje rok 2020 na domácí hudební scéně, tak raketový nástup mladých kosmopolitních zpěvaček. Tea Sofia patří mezi nejvýraznější z nich. Na Stani nechává vyniknout svému hlasu ve všech možných polohách, které spojuje moderní sound a sebejistý projev.

8. HRTL – Hotspot 

Není těžší disciplíny, než beze slov zaujmout na ploše dlouhohrající nahrávky. Vydobýt si pozornost hodinářskou prací se změnou tempa a nálad. Umět seřadit za sebe skladby tak, aby ve finále vyvolaly dojem skladby jediné. HRTL to dokázal.

7. Dukla – Honza 

Jedno je jasné, Dukla si svým dalším albem upevnila kultovní status. Lazy estetika rezignace a povrchních výkřiků, která je na zdejší scéně poměrně originální, vyčleňuje Duklu z čím dál nepřehlednější kategorie indie skupin. Honza je popis světa od někoho, kdo ze sebe nemůže setřást kocovinu z posledního mejdanu před lockdownem.

6. pokoj25 – mýty z VLT.city

Nostalgickej kluk v barevný bundě vyprávějící ze svýho pokoje příběhy. Tracky, které baví nadhledem, atmosférou, produkcí. Inteligentní hudební zábava. Nedostatkové zboží zpět na pultech.

5. KVĚTY – Květy Květy / Billow – III 

Květy v plném rozpuku. Monumentálně rozmáchlé i soustředěně komorní. Lyricky intimní i bouřlivě epické. A pořád originální, pořád své. Tahle kapela se do tmy rozhodně neřítí.

4. Beps’n’Johnnies – Bare Bones

Bare Bones výborně funguje jako celek. Lze vysledovat přesahy v textech, které do sebe navzájem vstupují nebo se tematicky doplňují. Dramaturgicky jdou skladby za sebou v pořadí plynulého toku. Beps’n’Johnnies rozhodně odvedli skvělou práci

3. Tokaref – Pozdě 

Nasazení, vášeň, naléhavost, muzikálnost. Pozdě skvěle šlape, burácí, divočí. Nahrávka evokuje devadesátá léta se všemi tehdejšími pokusy o fúzování žánrů, ale zároveň se noří do současné indie vlny. Střetává se v ní rocková výbušnost a energie s hravostí funku a jazzu.

2. Zrní – Nebeský klid

Zapomeňte na jakoukoliv doprovodnou činnost, zabraňte vyrušování. Poslechněte si Nebeský klid od začátku do konce na jeden zátah. Připravte se na to, že možné je úplně všechno. Na žádných jiných albech mě tak nebaví hledání ústřední myšlenky jako na těch od Zrní. Důvod je prostý, jistota, že tam někde je. Jde totiž o jednu z mála kapel, která se nebojí prezentovat názor či postoj.

1.  Lenka Dusilová – Řeka

Řeka, do které vstoupíte a už z ní nikdy nechcete vylézt. Album, které je esencí smyslu tvorby dlouhohrajících nahrávek. Román v notách, kde vše má své nenahraditelné místo. Talent a um hostujících osobností do sebe zapadl jako kousky puzzle spojené Lenkou Dusilovou způsobem, až se chvílemi tají dech. Řeka je sice ukotvená rokem 2020, ale v sobě ji budeme nechávat plynout ještě řadu následujících let.

2010: Clarinet Factory – Out of Home / 2011: Lenka Dusilová – Baromantika / 2012: The Prostitutes – Deaf to the Call / 2013: Black Tar Jesus – Other / 2014: Android Asteroid – Íkaros / 2015: Please The Trees – Carp / 2016: Prago Union – Smrt žije / 2017: Beránci a vlci – Beránci a vlci / 2018: Ghost of You – Black Yoga / 2019: B4 – Plastová okna / 2020: Lenka Dusilová – Řeka

BONUS 

Mají ho alba, tak proč ne (opět po pauze) i tenhle žebříček. Místo pro počin natolik specifický, že si zaslouží samostatné zacházení:

Debbi Love – Šlápla na hrábě
Velmi odvážná deska, která se nebojí nastavit zrcadlo normalizačnímu konzervatismu radikální české hip popové scény (s přeryvem do citoslovcového a existencionálního indie popu) zakládající si na porovnávání velikosti rodiny, špeka a emocionální prázdnoty.

2014: Madame Pepper – Drummond / 2015: Gypsyfromthefuture – WOODSHEDDING / 2016: dné – These Semi Feelings, They Are Everywhere / 2020: Debbi Love – Šlápla na hrábě