Načeva, Tentato, Five - Průvan v hlavě ... 95%

Načeva, Tentato, Five – Průvan v hlavě … 95%

Album “Průvan v hlavě” se umístilo v žebříčku KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2017 na 3. místě!

Kdyby Česká republika byla člověkem, po nedávných volbách by jistě pociťovala průvan v hlavě. A zatímco jedno oko by slzelo, druhé by nepřestávalo sledovat, co se to vlastně děje. Spisovatelka Sylva Fischerová však psala text k titulní skladbě dalece před volbami, a tak ten aktuální význam je pouze chytráckou projekcí. Nicméně jsou to právě slova, která táhnou desku ještě výš, když naprosto kongeniálně souzní z post dubstepovou hudební náladou tvořenou skrze beatbox, samply a scratche, jejichž technická neživá podstata se v civilizačních tématech písní odráží.

Toto ovlivnění však nestvořilo postapokalyptický svět vyhořelých emocí. Vizuální epické texty jsou z nich naopak stvořeny a často i silné emoce sami vyvolávají. Například intimní “Když tě obejmu”, u kterého stačí jediný verš (Když tě obejmu, je to jako bych vešla domů), aby se stáhlo hrdlo. Nebo mrazivé “Město spánku” s tématem šoa, kdy k vyvolání husí kůže vede nikoliv přímočará názornost a útok na první signální (jak v této souvislosti bývá zvykem), ale trefnými slovy vyvolané prosté obrazy lidí, kteří se na smluvených místech už nikdy nesešli.

Nemůžu ale zůstat pouze o vyzdvižení jedné stránky celého projektu. Ne nadarmo jsou totiž pod jeho autorstvím uvedena tři jména. A pokud jsme u většiny podobných konceptů navyklý na jasnou dominanci ústřední postavy, kterou by měla v tomto případě být Monika Načeva, pak “Průvan v hlavě” dokazuje, že existují ještě osobnosti myslící to s rovnocenným podílem vážně. Důkazem budiž například skladby “Teror” a “Země duší”, ve kterých je vokál zpěvačky postupně transformován do funkčního samplového prvku a stává se tak sám o sobě jak nástrojem, tak zároveň podkresem pro hrátky zbylého autorského dua, které tvoří Dj Five a Tentato.

Někdy v polovině stopáže, tedy kolem písní “Technicky já” a “Vražena do režimu lži a těla”, dochází k určitému opotřebení zvoleného modelu. Přicházejí myšlenky, zda se ve stejném duchu dá utáhnout i druhá půle, aniž by výsledkem nebylo už jen opakování sama sebe. Ta úvaha ale hodně rychle ztrácí na reálné argumentaci a zbytek “Průvanu v hlavě” zanechává ještě silnější dojem než úvodní patnáctiminutovka. Výborné album.