Pretty Old Sound - Only Later We Can Fall ... 70%

Pretty Old Sound – Only Later We Can Fall … 70%

Album “Only Later We Can Fall” bylo nominováno na KULTMIX.CZ ALBUM ROKU 2016

Pretty Old Sound; dobře vymyšlené jméno pro kapelu. Skrývat se za ním může jakýkoliv žánr, v jakékoliv podobě. Lze si představit variantu skutečného návratu v čase, stejně jako ironizující osten hledačů hudby budoucnosti. Album “Only Later We Can Fall” začínající těžkým devítiminutovým otvírákem míří do doby, kdy se kapely nechávaly i na deskách prostě hrát. Žádná šněrovačka, sebekontrola a podbízení. Je to album jdoucí ještě za hranici toho, co dělají například Please The Trees, kteří dokáží při živém hraní navodit pocit jedinečnosti okamžiku stvořeného na místě. Ale zatímco v živém hraní je to neocenitelná devíza, na nahrávce v něm posluchač může i utonout.

Hudba pražského tria Pretty Old Sound vyžaduje soustředěnou pozornost, pokud jí chcete přijít na kloub, nebo naprostou odevzdanost, to když máte v úmyslu nechat se jenom tak vláčet. Svět desky “Only Later We Can Fall” je světem mluvících not a vzkazů na obloze. Psychedelickým vesmírem hudbou zesílených pocitů. Kytarovým sebemrskačstvím, vyvolávačem deště, trýznivým štěstím. Jako by vám zároveň z jednoho sluchátka zněla apokalypsa hroutícího se světa hořících ulic a z druhého zvuková kulisa drobných radostí života (smíchu a bezstarostného pohvizdování).

Měkký vemlouvavý vokál v kontrastu s hutnou hlukovou bariérou výrazné rytmiky a drnčící kytary však tvoří postupem stopáže smrtelný koktejl únavy. Dostavuje se pocit vyčerpání, kterému napomáhá střídavá monotónnost bicích a basy. Přesycenost zvukem. Prospělo by vyčištění od neustále se prolínajících vrstev. Prosvětlení formy. Odbourání hraní si ve prospěch hraní. Někdy míň je víc. Desce nechybí vnitřní síla a soudržnost, jako celek zní přesvědčivě (nebo snad spíš umanutě?), neční z ní póza. Pretty old sound to zatím tak úplně není, ale že za ním kapela míří správným směrem, je z téhle nahrávky naštěstí docela dobře čitelné.