Prodej vinylů je rekordní

Prodej vinylů je rekordní

Státy při obou březích Atlantiku nahlásily za rok 2021 ještě do nedávna nepředstavitelné cifry. Usazený prach z řečí o kuriozitách, výstřednostech či pouhých výstřelcích vyluxoval nájezd kupujících. Padly třicetileté rekordy a fyzické nosiče je nutné opět začít brát vážně. V prodejích už nejsou jen do počtu. 

Chmurná proroctví o svém konci zažily vinylové desky již při nástupu kazet a cédéček. Devadesátky je srazily k zemi a vstát jim nedovolil ani rozmach streamování. Dekáda odhmotnění hudby v nultých letech jedenadvacátého století se zdála být poslední hroudou hlíny dopadající na celý vinylový průmysl. Hrstka statečných ho držela při životě spíš už jen z nostalgie, než že by skutečně věřila v jeho zmrtvýchvstání. V posledních letech se však ukazuje, jak prozíravé jejich počínání bylo.

Čísla rostou kontinuálně. Nelze proto hovořit o přechodném výkyvu či momentální módě. Ve Velké Británii pokořil po třiceti letech prodej vinylů hranici pěti milionů prodaných kusů a roste tak už čtrnáctým rokem v řadě. Jednotlivé tituly se tam opět začínají prodávat po deseti tisících, kdy například album Voyage od Abby dosáhlo mety 30 000 jen za první týden.

Spojené státy dokonce oznámily, že o čtyři desetiny procenta se staly vinyly nejprodávanějším fyzickým nosičem loňského roku. Tamním nejžádanějším počinem se stala novinka od Adele. Majitele našlo hned 318 000 kopií její desky. Olivia Rodrigo se Sour bere stříbro (268 000) a Red (Taylor’s Version) od Taylor Swif bronz (260 000).

Za Českou republiku nejsou výsledky za loňský rok ještě k dispozici ale ty za 2020 celosvětový vzestup potvrzují. Oproti předchozímu období 2019 rostl prodej o dvanáct procent a i u nás se přitom jedná o dlouhodobý trend. Své o nové vinylové mánii ví i největší světový výrobce vinylů, kterým jsou domácí Gramofonové závody (GZ). V roce 2017 musely kvůli zvyšující se poptávce otevřít pobočku v Kanadě, aby se o tři léta později mohly pochlubit vylisováním celkově 40 milionů desek. Vloni už to bylo milionů 56,5 a chystají rozjezd další pobočky, tentokrát v Nashvillu. A mimochodem právě Adele byla jednou ze zakázek GZ.

Dá se očekávat, že ani letošní rok nebude výjimkou a zájem o gramofonové desky půjde znovu nahoru. A snad se i u nás díky tomu zbavíme automatické asociace s rekonstrukcí podlahy naskočivší většině z těch, kterým se pochlubíte, že jste si koupili vinyl. Přispět k tomu bude chtít i Kultmix Vinyl Store, který se na jaře otevře v Pardubicích.